Hlavní informace

Příběhy ČINu

Pavel Konečný: Chceme vyvinout nový způsob opravy strojů

Startup Neuron SW pozná rozbitý stroj po zvuku. Vyvinul unikátní metodu založenou na principu neuronových sítí, díky které se provozovatel včas dozví, že stroj bude potřebovat odstávku kvůli opravě. Už dnes se o ni zajímají firmy jako Rolls Royce, Deutsche Bahn či Siemens.

Číst dál...

Kateřina Mikulková: Čtrnáct dní v Silicon Valley vám změní život

Rozjeli s nadšením projekt a po čase zjistili, že se jim vymyká z rukou. Startup Travelove musel svůj podnikatelský plán kompletně přestavět. Co všechno tak zásadní změna obnáší?

Číst dál...

Lenka Kučerová: Chceme přispět ke vzniku nové generace technologických lídrů

Nezisková organizace Startlift vyhledává pro studenty, absolventy a mladé profesionály z oblasti počítačových věd příležitosti ke sbírání zkušeností v nejlepších světových technologických startupech. Kromě administrativních potíží se musí potýkat i s nedostatkem drajvu a nadšení některých kandidátů.

Číst dál...

Tomáš Turek: Chceme tvořit užitečné technologie, které lidem nekradou čas

Inovativní zabezpečovací systém domácností vyvinul pražský startup Angee. Po měsících řady omylů, hledání cest ze slepých uliček a tvrdé práce dnes stojí na prahu globální expanze.

Číst dál...

Libor Musil: I kdybych třeba čistil záchody, dělal bych to s vášní

Zakladatel a šéf jedné z nejúspěšnějších a nejinovativnějších světových firem v oblasti mobilních příček stavebního byznysu Liko-S předává v inspirativním rozhovoru pro Českou inovaci svůj osvědčený recept na to, jak se stát nadšeným inovátorem a prosperujícím podnikatelem.

Číst dál...

Aleš Hamáček a Jan Řeboun: Ve výzkumu se nesmíte bát říkat i zdánlivé hlouposti

Vědci z plzeňské Západočeské univerzity stojí za mimořádně praktickým objevem. Díky systému, který umožňuje šetrně zlikvidovat nežádoucí mikroorganizmy v procesních kapalinách, už nebude nutné např. při obsluze obráběcích strojů používat biocidy, které mohou způsobovat ekzémy, astma či další vážné zdravotní potíže.

Číst dál...

Michael Repetný: Zpětná vazba je nástroj k nezaplacení

Nástroj, který umí v milionech návštěv klientů na webu najít „zlato", vyvinul český start-up Zeerat. O tom, jak překonat řadu počátečních obtíží a naplnit globální ambice jsme si povídali se zakladatelem projektu Michaelem Repetným.

Číst dál...

Rostislav Vocilka: Úspěšný inovátor nesmí zapomínat na obchod

Ředitel společnosti Flowmon Networks se před několika lety rozhodl čelit zajímavé výzvě: byl najat firmou UNIS, aby podle přesných pravidel postavil technologický start-up. Jak se mu to podařilo a v čem vidí hlavní faktory úspěchu?

Číst dál...

Kateřina Vacková: Život po rakovině? Žádný můj den už není špatný

Studentka medicíny po zjištění závažné choroby vybudovala úspěšnou neziskovku Loono, která pomáhá zejména mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď. Kromě toho při studiu pracuje jako projektová manažerka, jezdí na zahraniční stáže a dělá spoustu dalších věcí. Jak lze tohle všechno zvládat?

Číst dál...

Jakub Stránský: Stavíte startup? Klíčové je definovat problém, který chcete řešit

Startup Techambition vyvinul aplikaci, která pomáhá školám efektivněji připravit výuku a je založena především na principech pokročilé analýzy dat. O tom, jak dostat projekt od počátečního nápadu k realizaci konkrétních obchodů a úspěchu v zahraničí jsme si povídali s Jakubem Stránským.

Číst dál...

Michael Londesborough: ... a najednou jsem uviděl to nádherné modré světlo

Angličan žijící v ČR Michael Londesborough stojí se svými kolegy z Výzkumného ústavu v Řeži u Prahy za významným objevem, který zásadně ovlivní praxi. Přišli totiž s novým typem laseru, díky němuž bude možné výrazně snížit náklady a třeba i environmentální dopady. Jak takto důležité objevy vznikají?

Číst dál...

Lubomír Dvořák: Jak dokonale vystihnout poptávku

Příběh zakladatele firmy Dvořák - svahové sekačky je příběhem obrovského nadšení, pracovitosti, ale také umění či daru najít pověstnou díru na trhu. Výsledkem je rádiem řízená svahová sekačka Spider, která má nejen unikátní postavení v ČR, ale sklízí velké úspěchy i v zahraničí.

Číst dál...

Kate Pljaskovová: Vývoj technologického startupu je úžasná jízda

Jednoho dne jsem si uvědomila, že chci pomáhat lidem v jejich snaze dosahovat větší životní pohody. Začala jsem zkoumat dostupná řešení na trhu a odtud už vedla cesta k Liwely, popisuje zakladatelka projektu, v němž hraje velkou roli psychologie a neurověda.

Číst dál...

Stanislav Martinec: Inovátoři by měli neustále vyrábět prototypy

S ředitelem společnosti Koma Modular, která získala několik ocenění za své produkty a inovátorství, jsme si mimo jiné povídali o úspěchu ve světě, baťovské inspiraci či o tom, jak se ve Vizovicích inovuje.

Číst dál...

Prof. RNDr. Milan Hejný CSc. - Hejného metoda výuky matematiky

"Podstatou dobré třídy a učitele je schopnost mít radost z radosti druhého člověka!" Přesně toto heslo razí při své pedagogické činnosti inovátor měsíce května prof. RNDr. Milan Hejný, CSc., profesor Pedagogické fakulty UK v Praze a odborník na didaktiku matematiky. V rámci Příběhů České inovace si s ním popovídal Libor Kašparovský.

Číst dál...

Jiří Hanek - Design park Karlovy Vary

K ČINovátorům, kterým není lhostejný region, ve kterém žijí a pracují, a kteří se snaží jej pozvednout, patří Jiří Hanek. Jeho projekt s názvem  Design park, zasahující veřejnou sféru, vytváří jednak prostor k setkávání pro obyvatele Karlových Varů a všechny, kteří se zajímají o design a kulturní obohacení kraje a města. Zároveň je také šancí na pozitivní přeměnu Karlovarského kraje v prosperující region.

Číst dál...

Radek Janků - BattSwap

Dalším ČINovátorem, který se rozhodl posunout způsob individuální dopravy tak, aby napomohl velkým metropolím zbavit se stále více znečištěného ovzduší, je Radek Janků. Jeho projekt BattSwap (výměnný systém elektrické baterie pro elektrická auta), podle jeho slov nejenže urychlí nástup elektromobility, ale umožní naplňovat současné požadavky zemí na snižování škodlivých emisí.

Číst dál...

Dr. Václav Ranc, Ing. Filip Auinger - KeyLock spolehlivě pozná padělek od originálu

O výzkumné práci, kterou věnují hlavně detekci látek, zajímavých především z hlediska lékařské diagnostiky, nám vyprávěli Dr. Václav Ranc a Ing. Filip Auinger. Jejich výzkum nachází praktické uplatnění například také v detekování padělků u alkoholu, parfémů, módního zboží, ale i dalších produktů. 

Číst dál...

Sipral - druhé jméno pro kvalitu a odvahu

Jedna z českých firem, kterým se podařilo prorazit na zahraniční trhy a mít tam solidní jméno, je pražský Sipral. Rukopis této fasádní firmy můžete najít na nejrůznějších budovách třeba v Paříži, Londýně, Sheffieldu, Manchesteru, Kodani, Bratislavě a samozřejmě také třeba v Praze, Brně, Olomouci i Plzni.

Číst dál...

Radim Novák - Terč Mitteo

Radim Novák je dalším z ČINovátorů, kteří nám představili svůj projekt. Tentokrát jsme se seznámili s terčem Mitteo, s jehož pomocí se český olympionik snaží vylepšovat podmínky sportovcům, kteří se věnují sportu, který je jeho koníčkem i předmětem podnikání. 

Číst dál...