Hlavní informace

Příběhy inovátorů

2014

 Bezkontaktní strážce, který hlídá životní funkce
 Jeden svět nejen na školách
 Kouzelná skříňka, která vaše děti naučí třeba i anglicky
 Pitná voda a peletky z prasečí kejdy
 Posouvat, nebo otáčet? Obojí!
 Včelka, která bodne!

 

2013

Inovativní nápad
 Designem proti hromadění odpadu
 Elektrárna na zápěstí
 Bakterie a olej od hranolek zachraňují svět
 Genetika v konzervě
 Domeček z vajec
Nadějná inovace
 Investaukce šlapou bankám na paty
 Konec hádek v pivovarech
 Průhledný beton brzy zazáří do celého světa
 Realitní rádce na vaší straně
 Špičkoví manažeři bez hranic
 Teplo u venkovního stolu
 Vitamíny na míru
Inovační hvězda
 Bezdrátové ovládaní na domy i veřejná osvětlení
 Indiánské Ch'arki z jižních Čech
 Unikátní gravírovací technologie
 Vozidlo ELBEE - na cestě za svobodou
 Zázračná fit-balanční židle, kterou můžete vypnout
Inovativní firma
 Hřeb v patě, který léčí
 Jednoduchý pořádek v logistice
 Top vzdělání z pohodlí domova
Inovace ve veřejné správě
 Plzeň vstříc občanům
 Příroda žije v NP Šumava
 Transparentní Studénka

 

archiv

Pro zpřístupnění přehledu inovátorů včetně kontaktních informací
využijte partnerského programu s Českou inovací
 Soutěžící 2013
 Soutěžící 2012
 Soutěžící 2011
 

8 200_150

PRŮHLEDNÝ BETON BRZY ZAZÁŘÍ DO CELÉHO SVĚTA

Vítěz kategorie Nadějná inovace a absolutní vítěz soutěže Česká inovace
Inovátoři: Ladislav Eberl, Jiří Peters

licrete2Zakladatelé firmy Gravelli, Jiří Peters a Ladislav Eberl, vyhráli soutěž Česká Inovace 2013 se svým průhledným betonem, který okamžitě vzbudil velký ohlas a uznání nejen u odborné veřejnosti, ale také zájem za hranicemi. Rozhodli se proto vstoupit s ním na trh a šířit tak tento malý zázrak moderního designu do celého světa. Pro mnohé až nepochopitelná láska k chladnému betonu svedla na společnou cestu dva české inovátory ve světě designu a architektury. Našli mezeru na trhu a vybudovali značku betonového nábytku, dnes zvanou Gravelli. Zrealizovali tak svoje poslání - ukázat beton v novém světle jako estetický a vysoce praktický materiál, který má široké uplatnění.

Základním kamenem firmy se stalo lehátko připomínající tvarem vlnovku. Po dvou letech neúspěšného odlévání, se podařilo vytvořit lehátko, které se pod vahou lidského těla nerozpadlo. Jiří Peters vzpomíná: „Motivovali nás k tomu dva zákazníci, kteří řekli, že je jim jedno kolik vývoj lehátka bude stát, ale že neexistuje, aby ho neměli na zahradě."

Minulý rok se rozhodli, že po úspěchulicrete1 s designovými křesly a umyvadly, se pustí také do vývoje průhledného stavebního betonu. Po několika experimentech, kdy pracovali s drahými materiály, přišel Peters s revoluční myšlenkou - do pruhů z pevného plexiskla vyřezal drážky, aby do sebe jednotlivé pruhy přesně zapadly a vytvořily mřížku. Tu následně uzavřel do obdélníkového bednění a zalil betonem. Výsledkem byla cihla, která dokázala propustit pětkrát více světla než původní prototypy.

licrete3Na výstavě For Arch se Ladislav Eberl setkal s Romanem Šiserem, ředitelem České Inovace, díky kterému vznikla v hlavě mladého inovátora myšlenka, přihlásit se do soutěže. Plán vyšel a průhledný beton se stal Českou Inovací pro rok 2013. Díky skvěle připravenému finále soutěže na Festivalu Inovací, se měli možnost seznámit s řadou zajímavých lidí. Jejich nadšení a zápal stoupalo. Krátce po předání cen se mladí vývojáři radostně objali, přičemž pan Eberl omylem vyrazil Jiřímu Petersovi diplom z ruky a ten následně spadl z několika metrů na betonové schodiště. Všichni přítomní se pak shodli na tom, že to přinese štěstí. Výhra znamenala především motivaci a hnací motor do dalšího vývoje firmy a objednávky se začaly opravdu hrnout ze všech stran.

Při průzkumu trhu zjistili, že ze stavebních materiálů mají vlastnost propouštět světlo pouze luxfery, které ale mnoha zákazníkům nevyhovují a jejich beton by mohl být vhodnou variantou.

Ladislav Eberl vysvětluje, proč je beton tak unikátní: „Je to jeden z mála materiálů na světě, který je nosný a zároveň propouští světlo. Z tvárnic LiCrete Block se dá snadno vystavět interiérová dělící příčka, která pak dokáže prosvětlit místnosti bez přístupu světla."

Realizace nápadu se podařila v nákladech snížit na minimum a je tedy přístupná pro širokou veřejnost.

Z cihel, které nesou název LiCrete, lze průhledný beton vyrábět v sériové výrobě, což srazilo cenu z původních 35 tisíc korun na 10 tisíc korun za metr čtvereční. Pro srovnání, dosud jediná varianta skleněných dlaždic luxfer vyjde na stejnou plochu za 7 tisíc korun.

I díky tomu si v určité fázi projektu uvědomili, licrete4že není v jejich silách zajistit výrobu v dostatečném množství a oslovili tedy výrobce betonových prvků s nabídkou spolupráce. Partnerem se stala velká betonářská společnost z jižní Moravy, jejíž majitel na ně silně zapůsobil svým srdečným přístupem k podnikání. Firma okamžitě začala budovat výrobní halu speciálně upravenou pro výrobu průhledného betonu. Není to ale jediná spolupráce, kterou firma Gravelli navázala. Realizace projektu proběhla v Tančícím domě v Praze, ve kterém se před nedávnem otevřela galerie podporující mladé umělce. Jejich betonový nábytek se tam skvěle hodil. Kromě lehátek ve tvaru vlny rozšířili vybavení galerie o dodání lavic, stolů, osvětlení a několik dalších výrobků z firemního portfolia. Mezi dalšími zájemci je i Mánesova galerie a několik soukromých objektů, které se nebrání novým možnostem a inovacím nadějných českých umělců. Bezpochyby totiž mluvíme o průlomu pohledu na tvrdý betonový svět, kdy i tak pevný materiál dokáže rozzářit interiér i spotřebitele. Novou, a zatím největší výzvou mladých inovátorů je vstup na zahraniční trh. Na neoficiálním večírku k příležitosti navázání spolupráce firmy Innex a Gravelli, Ladislav Eberl dodává: „V tuto chvíli se na zahraniční trhy důkladně připravujeme.

Vzorky LiCretu jsou již ve většině materiálových knihoven po celém světě od New Yorku po Singapur. Během několika týdnů začneme testovat novou výrobní linku, která je na Moravě. Až bude výroba běžet, začneme oslovovat zahraniční partnery." Materiál se stále testuje. Z tohoto důvodu ještě firma nemá veřejně přístupnou realizaci. Ovšem v září 2014 se zahájí prodej. LiCrete bude k dostání ve formě prefabrikovaných panelů kotvených pomocí bočních profilů, schodišťového stupně, dlažby a také zdících tvárnic spojovaných systémem pero-drážka pomocí speciálního tmelu.

licrete5Vzhledem k množství předobjednávek se budeme moci brzy seznámit s praktickým využitím tohoto novodobého a smělého projektu, který jistě najde své pevné místo a uplatnění na trhu. Lidé, kteří objevili kouzlo průhledného betonu, přichází s otázkou co dál čekat od nadějné firmy, která v dnešní době čítá 8 zaměstnanců. „Pokaždé když jsme odcházeli z dílny s nánosy betonu na oblečení, tak nás napadlo vyvinout betonové tričko. Cvičně jsme ho rozdali jako vánoční dárek mezi své přátele a pozitivní ohlas nás mile překvapil. Pracujeme i na doplňcích, jako jsou například betonové prsteny. Rádi bychom budovali podnik tak, aby nebyl závislý jen na zájmu o jeden typ produktu a pojetí betonu nabývalo nový rozměr s každým dalším nápadem."

 WEB:  ZDE
 YOUTUBE:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:   bydleni.iDnes.cz
 worn.cz
 BYZMAG (s.74)
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

UNIKÁTNÍ GRAVÍROVACÍ TECHNOLOGIE - ČESKÁ INOVACE JDE DO SVĚTA

Finalista kategorie Inovační hvězda
Inovátor: Ing. Petr Petřík

Gravírování šperků? Skla? Samozřejmě, s tím se člověk setká denně. Ale gravírování v technickém průmyslu? Může mít v obrovských halách dokonalých strojů úspěch něco tak nenápadného? Společnost Mepac CZ dokázala, že ANO!

Jejich inovace představuje jedinečný mobilní laserový gravírovací systém na českém i světovém trhu.

Pustit se do vývoje systému, který naprosto obrátí dosud zaběhnutý postup, nebylo lehké.

grav2O tom, že odhodlání a odvaha nesmí chybět, ví své i jednatel firmy Ing. Petr Petřík: „Protože zkoušíme prorazit na zahraniční trhy, bojujeme s vysokými náklady s tím spojenými. A také se musíme učit, jak dobře to dělat. S lasery si hrajeme již od roku 2003, nejprve jsme vyvíjeli laserové navařovací systémy. Od nich byl jen malý krok ke gravírovacím, se kterými jsme začali někdy v roku 2008. Poznatky z praxe nám ukázaly, že optimální pro gravírování velkých nástrojů a forem je mobilní laser s možností upnutí přímo na gravírovaném nástroji."

Týmu odborníků se podařilo zúročit své zkušenosti a dokázali nahradit těžkopádné přístroje mobilním zařízením, které je nejen jednodušší na manipulaci, ale také cenově přístupnější a pro životní prostředí ohleduplnější.

„HCP20 umožňuje hloubkové gravírování do nástrojů grav1a forem bez ohledu na jejich rozměry a hmotnost. Doteď používané metody frézování a hloubení jsou v porovnání s tímto systémem dražší, větší, energeticky náročnější a méně přesné. Systém HCP20 umožňuje gravírování i do již zkompletovaných nástrojů a forem bez nutnosti demontáže, nemá problém ani se zrcadlově leštěnými či dezénovými tvary. Univerzálnost jeho použití z něj dělá naprostý unikát na světovém trhu," popisuje Petřík.

Díky širokému portfoliu zákazníků z ČR a navázání partnerství s několika zahraničními firmami, nabízí společnost přístroje a nástroje, které patří mezi absolutní špičku v oblasti přesného opracování povrchu. Díky této nové koncepci jsou flexibilnější a schopni laserovým gravírováním nahradit i mikrofrézování či hloubení a to levněji, rychleji a precizněji.

Úspěch dokládá i nově navázaná spolupráce s Portugalskem, které by rádo zavedlo mobilní laserové systémy v jejich zemi. Zájem o nákup laseru byl zaznamenán dokonce i v exotickém Taiwanu.

Firma již stihla vyhrát několik ocenění na veletrzích doma i v zahraničí. Zúčastnila se mimo jiné i soutěže Česká inovace 2013, kde postoupila do finále. Stala se Inovační firmou Moravskoslezského kraje 2013, a to se stalo silnou motivací i závazkem pro pokračování v této cestě.

grav3Je to tedy důkazem, že se česká společnost nespokojí s druhou řadou v publiku, ale snaží se být součástí děje? Určitě ano. Nebát se přijít na trh s něčím novým, zkoušet a vyvíjet nové projekty nejen v oblasti techniky. Mnozí odborníci právě v tomto spatřují jedinou cestu možného úspěchu. Zkušené vedení firmy se zázemím kvalitního vývojového týmu vsadilo na přesně provedenou práci, jednoduchost a originalitu. Bojovat se silnou světovou konkurencí se může zdařit. Je třeba se ale nebát a jít tzv. s kůží na trh. Dokáže Česká republika uspět a přinést svěží vítr do plachet ve smýšlení podnikání? Motivace i nadšení nechybí, můžeme se tedy těšit na vyrovnaný zápas a další dobře mířené střely do branky úspěšnosti na světovém inovačním hřišti.

 WEB  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  sdeleni.idnes.cz
 prumysl.cz
 MMSpektrum.com
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

NA CESTĚ ZA SVOBODOU

Vítěz kategorie Inovační hvězda
Inovátor: Ing. Ladislav Brázdil

„Vždy mne udivovalo, že i v dnešní moderní společnosti jsou pořád mezi námi lidé, kteří mají svobodu slova, ale ne pohybu," začíná pan Ladislav Brázdil mladší, projektový manažer společnosti ZLKL vyprávění o ELBEE – speciálním vozidle pro tělesně postižené. Výjimečný produkt této rodinné strojírenské firmy je celosvětovým unikátem a osobám odkázaným na invalidní vozík přináší něco, o čem dosud mohli jenom snít – samostatnost pohybu. ELBEE totiž jeho uživatel obsluhuje zcela bez pomoci asistenta a bez nutnosti sesedat z vozíku.

Ing. Ladislav Brázdil webJak tenhle malý zázrak funguje? Čelo vozidla se otevře pomocí dálkového ovladače a vysune se rampa, po které může vozíčkář najet pohodlně až dovnitř. Tento unikátní přední nájezd výrazně ulehčuje manipulaci s vozidlem, protože vozíčkář vidí, kam bude parkovat, sklápět rampu i vyjíždět. Uvnitř se vozík jednoduše zafixuje do speciálního zámku, čímž se spojí s rámem vozidla. Ovladačem pak uživatel zavře čelo vozu, čímž dá do pozice k řízení ovládací prvky. Během pár desítek sekund tak může vozíčkář komfortně odjíždět z parkoviště a jet, kam chce. Konstrukční rychlost ELBEE je 80 km/h, takže se řidič nemusí vyhýbat ani dálnicím. Funguje na benzin a jeho nízkou spotřebu by mu mohla závidět leckterá běžná auta.

Co dělá ELBEE naprosto jedinečným je nejen možnost vzít spolujezdce, ale též individualizace vozidla dle míry postižení a přání zákazníka. Lukáš Král, podnikatel a kreativec připoutaný na invalidní vozík, který si ELBEE vyzkoušel, o něm říká: „Autíčko pro mě znamená další krok k svobodě a nezávislosti. A to, že budu moct manželku nebo přítelkyni odvézt do práce, je neuvěřitelný pocit."

Zajímavé je, že za nápadem stvořit takového maléhon elbee-3 velkého pomocníka nestála žádná osobní motivace vedení společnosti ZLKL. „Lidé se nás ptají, jestli nás k vývoji ELBEE inspirovala diagnóza v rodině. Není to tak. Byli jsme firma vyrábějící součástky pro velké mezinárodní koncerny a chtěli jsme mít za sebou něco víc, kde bychom využili naše výrobní zkušenosti. Do vize vytvořit speciál pro vozíčkáře jsme se ale zamilovali od první chvíle. Teď máme dobrý pocit, že můžeme lidem, kteří jsou znevýhodněni, poskytnout vytouženou svobodu," říká Ladislav Brázdil mladší.

Výjimečnost vozidla ELBEE byla letos stvrzena i na soutěži Česká inovace 2013, kde vyhrálo první místo v kategorii Inovační hvězda.

 WEB:  ZDE
 YOUTUBE:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  MMSpektrum.com
 auto.iDnes.cz
 Denik.cz
 Aktualne.cz
 Byzmag, str.78
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

ELEKTRÁRNA NA ZÁPĚSTÍ

Finalista kategorie Inovační nápad
Inovátor: Michal Kolář 

Objevujete město, touláte se po horách, nebo jenom tak lenošíte při vodě a najednou to přijde. Důležitý hovor, nebo klíčová GPS souřadnice a vám se přesně v tu chvíli vybije telefon. Právě pro tyto případy vyvinula mladá společnost Kolar Labs stylovou náramkovou solární nabíječku Booster.

elektrarna1Solární panely kapesních rozměrů nejsou sice na trhu žádnou novinkou, jejich náramkové provedení nositelné na těle však ano. Zcela unikátní je Booster i umístněním nabíjecího kabelu a micro USB konektoru – nacházející se přímo v náramkovém pásku. Nemusíte tedy s sebou tahat žádné kabely, stačí si na zápěstí připnout solární panel vypadající jako větší digitální hodinky a jít ven. Za tímhle originálním produktem stojí mladý inovátor Michal Kolář, kterého k vývoji inspiroval vlastní život a zkušenost: „Při cestování jsem vždy chtěl poslouchat hudbu, připojit se k internetu nebo použít GPS. Moje baterka se ale pak rychle vybila. Začal jsem tedy přemýšlet, jak zvýšit operační čas telefonu."

A tak stvořil Booster – stylově vypadající, jednoduše použitelnou a vysoce výkonnou solární nabíječku na telefon, kterou zapomenete, že nosíte, dokud ji nebudete potřebovat. Jediný důvod proč ještě Booster nevlastní každý aktivní člověk na světě je ten, že se dosud nerozběhla jeho masová výroba. Proto přišel Michal Kovář za Českou inovací, která inovátorům kromě jiného pomáhá propagovat jejich výtvory a napojit je na potenciální investory.

Lze předpokládat, že s uvedením stylové náramkové solární nabíječky na trh definitivně skončí éra vybitých mobilních telefonů v klíčových situacích.

 WEB:  BUDE DOPLNĚNO
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

JEDNODUCHÝ POŘÁDEK V LOGISTICE

Finalista kategorie Inovativní firma
Inovátor: Jana Rundová, firma Openmatics s.r.o.

Pořádek ve věcech je důležitý. Snažíme se ho udržovat doma i v práci, jinak bychom nevěděli, kde co máme. Všechno by se nám ztrácelo a my bychom byli neefektivní. Dobře si zorganizovat domácnost nebo úkoly na pracovišti je sice někdy problematické, ale vcelku to jde. Představte si ale, že máte na starosti třeba obrovský vozový park se stovkami, tisícemi vozidel a samozřejmě chcete, aby každé dělalo přesně to, co má.

Tahle svízelná situace je díky společnosti logistika1Openmatics s.r.o. jednoduše a účinně řešitelná. Jejich unikátní otevřená telematická platforma se shodným názvem Openmatics přináší úplně nový standard, který umožňuje propojit velké množství aplikací na jediné platformě a výrazně tak ulehčit organizaci vozových parků i těch největších dopravců. Firma šikovně využila roztříštěnosti telematického trhu, kde v podstatě neexistoval jednotný technický standard, a prostě jej vytvořila. Doposud si dopravce musel pro každou značku vozidla či každou novou aplikaci pořizovat nový systém, což znamenalo nové a nové investice do hardwaru i softwaru. Openmatics je na výrobcích vozidel úplně nezávislá, flexibilní a je plně přizpůsobitelná každému zákazníkovi. Na světě pro tuto platformu dosud neexistuje konkurence, pouze k jejím jednotlivým aplikacím.

logistika2Jedinečnost Openmatics byla ztvrzena i v letošním roce Festivalu České inovace 2013, kde se tato platforma dostala do finále v kategorii Inovativní firma. Potenciál i ambice společnosti Openmatics s.r.o. jsou tedy veliké. Od počátku orientují svůj projekt na zahraniční prostředí. Česká republika má právě skrze Openmatics šanci zviditelnit se alespoň v jistých kruzích jako země, která zrodila strůjce pořádku v dopravních společnostech po celém světě.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  CzechInvest.org
 Hybrid.cz
 Novinky.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

BAKTERIE A OLEJ OD HRANOLEK ZACHRAŇUJÍ SVĚT

Finalista kategorie Inovativní nápad
Inovátor: Ivana Márová, doc. RNDr. CSc., VUT v Brně, Fakulta chemická, Centrum materiálového výzkumu

plast1Svět má slušnou šanci být zbaven jednoho ze svých nejtíživějších problémů. Týmu z Vysokého učení technického v Brně se totiž podařilo přijít s technologickou inovací, která dokáže zastavit pokrývání zeměkoule odpadem. Nevíte třeba co se starým fritovacím olejem jako v Číně? Hromadí se vám a vytváří tíživou ekologickou a sociální situaci? Co si tak z něho vyrobit biodegradabilní plast, který se sám rozloží a je tak bezpečný, že ho můžou cumlat i batolata?

Hromadění plastového odpadu je díky vítěznému týmu z Brna, plast2zdá se, už dávno pasé. Nepoužitelný odpadní olej totiž za pomoci baktérií efektivně převádějí na užitečné bioplasty se širokou škálou použití, které se v přírodě sami rozloží. Výsledný polymer PHA, který bakterie produkují, lze totiž upravit do podoby plošných útvarů, tenkých folií, ale i nanovláken a nanočástic. Z takového bioplastu tedy můžeme vyrobit obaly na potraviny a kosmetiku, plastové krabičky na čínu, ale i dětské lahvičky, dudlíky a hračky. Výsledný produkt je tak nejen bezpečný a zdravý, ale zákazník má navíc i jistotu, že neznečisťuje životní prostředí a přispěje k zachování této planety pro další generaci.

plast3Jediný důvod proč ještě všichni nevlastníme všechno z bioplastů je ten, že jsou zatím pořád dražší, než ty syntetické. Mladým vědcům z VUT Brno se ale podařilo cenu snížit několika chytrými inovacemi: zvýšili výtěžnost a čistotu produktu; a na rozdíl od konkurence jako substrát nepoužívají sacharidy, ale odpadní látky, které už stejně nikdo nepotřebuje.

Vědeckému týmu nezbývá nic jiného než blahopřát a doufat, že jich inspirace neopustí. Globálních problémů, žádajících si vyřešení, je stále dost. Díky takovým inovátorům jich ale ubývá.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  MMSpektrum.com
 Rozhlas.cz
 vutbr.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

GENETIKA V KONZERVĚ

Finalista kategorie Inovativní nápad
Inovátor: MUDr. Pavel Kukla

Představte si, že byste v krabičce o velikosti játrové paštiky nebo tuňáka měli uloženy genetické informace o celé vaší rodině. Ty by vydrželi tak dlouho, že až budou archeologové jednou vykopávat zbytky naší civilizace, dokážou z něj přečíst barvu vašich očí. Přesně tohle bude možné s jedinečným systémem na uchovávání DNA METTINUM.

MettinumPrvní úspěch zaznamenal v letošním roce soutěže Česká inovace 2013, kde se umístil jako finalista v kategorii Inovační nápad. METTINUM je originální a velice praktický systém na archivaci DNA, který vznikl ze spolupráce společností METTINUM s.r.o. a Forenzní DNA servis, s.r.o. Absolutně unikátní, snadně manipulovatelný a stabilní systém kapesní velikosti dokáže uchovat vzorky DNA neomezeně dlouhou dobu a jako jediný umožňuje opakovaně uložené vzorky použít.

Dosud se na uchovávání genetických informacímettinum používala hlavně technika zmrazení a nanášení na FTA kartu. Tyhle metody ale mají mnoho omezení, na zmrazení a následné uchování vzorků například budete jistě potřebovat skutečně dobrou mrazničku a jiné speciální přístroje. Naproti tomu unikátní technologická inovace METTINUM využívá úplně jinou techniku - anhydrobiotické stabilizace; je nezávislá na energetických zdrojích a technickém vybavení a stabilní při běžných pokojových teplotách. V dnešním elektronickém světě nabízí ještě jednu velikou výhodu – bezdotykové sdílení na ní uložených informací v elektronické podobě. Navíc umožňuje systém METTINUM také uložení tajemství DNA do šperku. Své milované tak skutečně můžete mít na krku celý den.

METTINUM má potenciál způsobit revoluci nejen v laboratořích a medicínských zařízeních pracujících s genetickými informacemi, ale nyní také v běžných domácnostech. Jediné, co tomuto převratu v uchovávání DNA zatím chybí, je vstup investora nebo alespoň dobrý grant. A ten se tedy jistě vyplatí. Lidstvo přece vždy zachovávalo své nejcennější originály – tím bezpochyby každý z nás je.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  iBestOf.cz
 geny.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

TEPLO U VENKOVNÍHO STOLU

Finalista kategorie Nadějná inovace
Inovátor: Milan Hnátek, firma Galavito s.r.o.

Příjemný podzimní večer, vy si ho užíváte s přáteli při víně na hezké zahrádce, ale se západem slunce jaksi náhle klesne teplota a vám začne být zima. Nebo si chcete v zimě posedět venku u svařáku. Při těchto venkovních posezeních nakonec většinou zjistíte, že touha po krásném prostředí je rychle vystřídána touhou po teple, protože ani deky, ani nevzhledné, deštníkům podobné plynové zářiče vás nedokážou zahřát.

galavito1S efektivním, k přírodě šetrným řešením, přišla mladá start-up společnost Galavito s.r.o. Vyvinuli jedinečný elektrický topný systém, který je umístněn přímo ve stolní podnoži či nohách, nebo ve stolní desce. Zahřívat tak bude celé tělo rovnoměrně a ne jenom hlavu nebo horní část trupu, jak tomu je u plynových zářičů. Ty jsou navíc v některých státech EU z důvodu své neefektivnosti a škodlivosti životnímu prostředí zakázány. Na rozdíl od těchto plynových zářičů funguje Galavito na principu infračerveného záření, které zahřívá pouze objekty a ne vzduch. Stejně jako u vysavače je i toto zařízení vybaveno navíjecí šňůrou, která nebude překážet, když se zařízení nepoužívá. Také je vybaven regulátorem intenzity, takže bude topit pouze tolik, kolik si hosté u stolu přejí. Šetření energie a životního prostředí tak v provedení topného systému Galavito dosáhlo maxima.

Inovace je primárně určena restauracím, galavito2barům, kavárnám s letními zahrádkami nebo balkony. Pokud ale rádi sedíte na zahradě, koukáte na hvězdy, a také chcete aby vám bylo příjemně teploučko, unikátní topní systém by vám společnost Galavito jistě neodmítla prodat. Na vývoji tohoto topení pracuje Milan Hnátek se svojí tureckou partnerkou Ece Ergüney, která se kvůli tomu přestěhovala z Istanbulu do Prahy. Na designu finálního výrobku spolupracují s firmou Ateliér Pelcl a s elektronikou mladému páru pomáhá Lukáš Žofka. V současné době je již hotov prototyp a pracuje se na konečné verzi výrobku, aby mohl být na podzim uveden na trh.

I tak má už za sebou tahle jedinečná inovace mnoho úspěchů. Letos se umístila jako finalista na soutěži České inovace 2013 v kategorii Nadějná inovace, získala 3. místo v Grantovém programu ASMP ČR a také se pyšní titulem nejinovativnější produkt v soutěži ASMP ČR. Revoluční venkovní topení má před sebou zcela určitě slibnou budoucnost.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  ampermarket.com
 iDnes.cz
 MMSpektrum
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

HŘEB V PATĚ, KTERÝ LÉČÍ

Vítěz kategorie Inovativní firma
Inovátor: Luboš Žilka, firma Medin a.s.

Jezdíte na kole, běháte, nebo rádi skáčete do vody? Nebo třeba opravujete střechu, či jenom vylezete na žebřík, abyste posbírali třešně nebo jablka. Při všech těchto činnostech stačí jediný chybný krok, jediná terénní nerovnost či opotřebovanost materiálu a v průběhu pár vteřin už ležíte na zemi se zlomeninou. Až doposud byla zlomená patní kost její nejhorší variantou.

hreb3Není to tak dávno, co se operace patní kosti neprováděli vůbec. Jen se čekalo, zda se noha pacienta zahojí sama. V mnoha případech docházelo k tomu, že měl pacient do konce svého života problémy při chůzi, protože se úraz správně nezahojil. V posledních dvaceti až třiceti letech při rozvoji operačních technik se začala prosazovat technika fixace pomocí šroubů a kovových destiček, dlah. Při použití této techniky jsou už sice pacientovi kosti znovu poskládány, jak mají být, bohužel ale přináší i velké poškození měkkých tkání a vysoké riziko infekce. Právě myšlenka účinně léčit zlomeninu patní kosti a co nejméně poškodit měkké tkáně, vedla společnost Medin a.s. ve spolupráci s lékaři z Drážďan a Pardubic, k vytvoření světově unikátního patního hřebu C-NAIL.

Tento implantát se zavádí miniinvazivně, tedy aniž by představoval velký zásah do organizmu. Vedle dobré fixace je jedna z největších výhod této jedinečné inovace i její zavedení přes malé řezy na kůži, bez nutnosti rozsáhlého poškození měkkých tkání, čímž značně snižuje riziko infekce a zkracuje dobu operace i léčby. Pacient se tak s vysokou pravděpodobností vrátí do plnohodnotného života bez zásadního omezení v pohybu.

„Přejeme si, aby nikdo náš hřeb nepotřeboval. hreb2I přesto v životě vznikají situace, kdy ke zlomenině patní kosti dojde. Většinou se jedná o pády nebo skoky z výšky a hojení pak trvá dlouhé měsíce. Když už se to stane, je velmi důležité, aby byla výborná zkušenost operatéra s tímto druhem operací. Proto doporučujeme, aby operace byly prováděny jen na klinikách, kde mají dobrou zkušenost s operací paty. U nás ve firmě poskytujeme operatérům odborné zaškolení, jak operaci s naším implantátem správně provést," říká technický ředitel společnosti Medin a.s. Luboš Žilka.

Patní hřeb C-NAIL se osvědčil už ve více než 400 operacích v Česku i v zahraničí. Získal i prvenství v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace 2013. Jedinečný a úspěšný patní hřeb však není jedinou inovací od firmy Medin a.s.

V současnosti je podán návrh na patent fixační pánevní dlahy Omega, která opět s minimálním zásahem do lidského těla řeší další těžké zlomeniny – tentokrát pánve.

 WEB:  ZDE
 YOUTUBE:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  nemocnice-pardubice.cz
 JihNem.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

VITAMÍNY NA MÍRU

Finalista kategorie Nadějná inovace
Inovátor: Tomáš Valenta, firma Innovative Pharmaceuticals s.r.o.

mix1Všichni znáte ten stres o Vánocích, když chcete mámě, tátovi, nebo babičce a dědečkovi koupit něco užitečné. Něco, co by se jim hodilo a udělalo dobře. V případě starých a starších rodičů se dost často přikloníme k nějakým vitamínům nebo výživovým doplňkům. Na dlouhé bloumání po obchodech nemusíme mít dostatek času nebo chuti a o Vánocích už vůbec nechceme bojovat o svůj životní prostor v malinkých krámcích. Mladá startupová společnost Innovative Pharmaceuticals s.r.o. přišla s originálním řešením šetřícím čas i peníze.

Jejich nová aplikace Mixturam umožňuje zákazníkovi namíchat si přes web vlastní směs vitamínů dle konkrétních potřeb nebo zdravotních problémů. Za současného stavu trhu doplňků stravy, který je přesycen univerzálními výrobky, přináší mix2Mixturam inovativní individuální přistup. Pokud přesně víte, jakou směs vitamínů hledáte, stačí je zadat do systému. V případě že nevíte, co přesně potřebuje, interaktivní rádce vám vybere směs podle vašich požadavků. Například směs dědečkovi na kolena, nebo detoxikace pro mámu či vitamíny na slabý babiččin zrak. Webový program při sestavování objednávky hlídá doporučené denní dávky, alergie, kontraindikace a potravinové intolerance, které zákazník uvede. Jestli jste například vegan nebo vegetarián, či vyznáváte nějaké náboženství, které nepovoluje jíst nějaké druhy jídel, i to počítačový program zohlední. Tato specifická směs je pak vyrobena, natobolkována a zaslaná zákazníkovi poštou.

Start up Mixturam není na světě dlouho, ale už má za sebou i první úspěchy. Letos se umístil jako finalista v kategorii Nadějná inovace v soutěži České inovace 2013. Úměrně k prvním úspěchům i potenciálu má Innovative Pharmaceuticals i globální ambice. Na českém trhu chce hlavně otestovat projekt a vychytat jeho „mouchy". Následně nabízet unikátní vitamíny na míru po celém světě. Možná pak bude v lékárnách a obchodních domech o Vánocích skutečně o něco méně nakupujících.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  lupa.cz
 fitnessgirl-lifestyle.blogspot.com
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

PŘÍRODA ŽIJE V NP ŠUMAVA

Finalista kategorie Inovace ve veřejné správě
Inovátor: Jiří Mánek, Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava 

sumava2Největší národní park v České republice byl v posledních dvaceti letech vnímán jako značně problematický. Názorový střet o to, zda je nejlepší ponechat vše na přírodě, či trvalým způsobem pečovat o území, vlastně zúžil vnímání veřejnosti národního parku na jedinou, přímo hamletovskou otázku - kácet či nekácet parazitem napadené stromy? A to je při tak nádherném národním dědictví škoda. Naštěstí si Správa Národního parku Šumava řekla, že let plných nevyužitého potenciálu bylo dost, a před 18 měsíci začala Šumavě budovat novou tvář.

Nejedná se jenom o komplexní změnu přístupu při správě samotného parku, ale i při práci s veřejností. Správa NP Šumava postavila svou inovátorskou strategii na myšlence, že tenhle cenný státní majetek má sloužit celému českému národu, nejen úzké skupince lidí. Pustila se tedy do budování moderního národního parku,sumava1 který je přívětivý jak k ochraně přírody, tak k lidem. Vytvořila několik inovovaných produktů, jako například: nový přátelský web organizace, facebook, nově atraktivně pojatý časopis Šumava. Když se podíváte na web www.npsumava.cz, uvidíte mnoho pozvánek na nejrůznější aktivity (například plyšáková turistika pro nejmenší) interaktivní fotopointy, kde si můžete prohlédnout, jak to v tenhle okamžik vypadá na Kvildě nebo na Plešném jezeře, e-shop i třeba systém on-line rezervací do ubytovacích zařízení po celé Šumavě. Byl vyvinut i revoluční systém PARK restaurantů s jednotným dizajnem, kde vám typická česká jídla, připravené ze surovin od místních farmářů, přinesou děvečky v zeleném kroji. Inovovali se i informační tabule v terénu, obnovili cyklostezky a přístřešky.

Co se týče samotné správy národního parku, i ta se co nejvíc otevřela veřejnosti. Zavedl se například transparentní prodej dřeva přes aukce, s cílem dosáhnout nejvyšší možné prodejní ceny. Stránka je přehledná a jednoduše se na ní dá najít vše, co turista potřebuje. Přímo se dá kontaktovat i samotná Správa.

Za svoji snahu o přátelskou a otevřenou komunikaci s veřejností, a o využití potenciálu NP Šumava v co nejvyšší možné míře s ohledem na ochranu přírody, získala Správa NP Šumava ocenění v soutěži Česká inovace 2013. Jako finalista se umístila v kategorii Inovace ve veřejné správě. V duchu jejího nového motta „Žijeme s přírodou a příroda s námi" tak zůstává téhle sympatické snaze jenom popřát, aby se na Šumavu chodilo s přírodou žít hodně a dlouho.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  parlamentnilisty.cz
 casopis.vesmir.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

TRANSPARENTNÍ STUDÉNKA

Finalista kategorie Inovace ve veřejné správě
Inovátor: Mgr. Jiří Moskala, MPA, město Studénka

studenka1Úřadům se obecně nejvíc vyčítá přebujelá byrokracie – stohy papírů, které jsou potřeba vyplnit i na vyřízení toho nejjednoduššího požadavku, nepřehlednost a složitost. Ani pro zaměstnance jakéhokoliv úřadu nemusí být orientace v těchto dokumentech jednoduchá. Šance, že se nějaký někde ztratí, určitě není mizivá. Městský úřad Studénka si proto položil otázku – jak může zefektivnit práci a jak co nejjasněji a nejpružněji nakládat s požadavky občanů? Město Studénka nezůstalo jenom při filozofování, ale přišlo s konkrétní originální změnou, která mu dokonce vynesla místo finalisty v kategorii Inovace ve veřejné správě v soutěži České inovace 2013.

Cílem města Studénka bylo dosažení rychlejšího a přehlednějšího nakládaní s požadavky občanů a jiných subjektů v oblasti údržby a rekonstrukce majetku či investic v elektronické podobě. Za tímto účelem byl vytvořen vlastní datový soubor pro evidenci těchto požadavků prostřednictvím běžně používaných softwarů, které má v počítači téměř každý - Microsoft Office (Word, Excel) a Adobe Reader. studenka2Následně se vyvinul jednotný postup pro práci s požadavky, vyškolili se zaměstnanci a ustanovili pracovní skupiny, které tyto požadavky vyhodnocují a předkládají radě města. Databáze je navíc propojená s Programem rozvoje města a rozpočtem. Výsledkem je uživatelsky jednoduchá a srozumitelná centrální databáze požadavků s neomezeným přístupem z kteréhokoliv počítače na úřadě. Jakákoliv změna se dá lehce dohledat v systému, nic se neztratí, nebo naopak přebytečně nemnoží.

Tahle inovace se může na první pohled zdát jako jednoduchá, nebo si někdo může říct, že nepřinesla nic nového. Opak je pravdou. Vytvořit jednotný, funkční a přehledný systém, je velice složité. Když už je takový systém vytvořen, výrazně ulehčuje práci, šetří čas a nervy a v případě výlučně elektronické databáze i

obrovské množství papíru. Pokud byste tedy chtěli zkvalitnit vedení agendy svého podniku, inovativní město Studénka je tou nejlepší inspirací.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

PLZEŇ VSTŘÍC OBČANŮM

Vítěz kategorie Inovace ve veřejné správě
Inovátor: Mgr. Martin Chval


Někdy se zdá, že má den příliš málo hodin a že se ten život nějak podivně zrychlil a zkomplikoval. Člověk musí za den stihnout práci, domácnost, hobby, případně děti a rodinu. Do toho přičtěme všechny papírovačky, běhání po úřadech, vybavování všeho možného a dostaneme velice vyčerpávající kombinaci. Proto vždy potěší, když se někdo pro změnu pokusí o trošku nám ten život usnadnit a ušetřit čas, který pak můžeme využít smysluplněji. Plzeňské městské dopravní podniky a.s. s takovouhle užitečnou myšlenkou přišli a zavedli nabíjení Plzeňské karty přes bankomaty České spořitelny.

PLkarta1Už samotná Plzeňská karta je velice šikovná věcička. Tuhle multifunkční bezkontaktní kartu využívají Plzeňáci nejen jako lítačku na MHD, ale i jako univerzální elektronickou peněženku, kterou můžou využít v městských knihovnách či bazénech, na parkovacích místech. O její velké oblibě svědčí i fakt, že i mnoho firem ji začíná využívat ve svých systémech na sledování docházky. Od roku 2007 existoval v Plzni systém Samoobslužných zón, který na nabíjení využívala až třetina všech vlastníků karty. Přístroje se ale v průběhu pěti let začali kazit, a tak stáli Dopravní podniky před volbou – opravit stávající speciální zařízení, nebo přijít se systémem účinnějším, který ale zachová všechny kvality toho předchozího. Ve spolupráci s Českou spořitelnou tak vyvinuli český unikát – systém nabíjení Plzeňské karty přes bankomaty.

Inovace přináší mnoho neocenitelných výhod. Především, PLkartabankomaty všichni znají, všichni je používají, zákazník se tedy nemusí seznamovat s novým přístrojem. Jsou taky lehce dostupné, chráněné a hlavně – fungují non-stop. Když se třeba Plzeňák vrací ve dvě v noci domů z párty a nemá lístek, může si ho celkem pohodlně nabít svou Kartou a koupit ho. Dobíjení přes bankomaty navíc šetří čas, protože kvůli této transakci nemusíte jezdit na nějaké speciální místo – jednoduše to uděláte potom, co vyberete peníze, nebo si nabijete kredit na mobilu. Pro Plzeňské městské dopravní podniky to znamená výrazné šetření nákladů, jelikož si je dělí na půl s Českou spořitelnou.

Výjimečnost a kvalita nápadu byla oceněná prvním místem v soutěži České inovace 2013 v kategorii Inovace ve veřejné správě. Plzeňská karta se navíc těší i velké oblibě svých uživatelů. „Všichni Plzeňáci kartu užívají a jsou na ni svým způsobem

hrdí. U dětí na školách to už funguje podobně jako občanka – už i ony se těší na to, až dostanou svou první Plzeňskou kartu," s úsměvem říká Radomír Kozler, projektový manažer Plzeňské karty.

 WEB:  ZDE
 YOUTUBE:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  Euro.E15.cz
 pmdp.cz
 BYZMAG (str.78)
 financninoviny.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

TOP VZDĚLÁNÍ Z POHODLÍ DOMOVA

Účastník soutěže v kategorii Inovativní firma
Inovátor: Vít Kopelent

Právě přednáší Stephen Hawking, poznámky si děláte vy a asi padesát lidí z celého světa. Nikam jste nemuseli cestovat, jenom jste si jednoduše zapnuli počítač. I tak může vypadat budoucnost odborného vzdělávání. V České republice dokonce ani není až tak vzdálená (možná až na toho Stephena Hawkinga) – díky společnosti 3M Česko a jejímu 1. Virtuálnímu edukačnímu centru.

vzdelani2Zatím je 1. Virtuální edukační centrum zaměřené na postgraduální studenty ortodoncie, což je speciální úsek zubního lékařství, zaměřený na zubní a obličejové deformace. Nejčastěji se s ortodoncií v životě potkáte, když řešíte rovnátka. V dnešní době se cena za jeden den ortodontického kurzu pohybuje kolem 5000 korun, což není zanedbatelná částka. Navíc je za kurzy potřeba cestovat, a když chcete vidět pořádného odborníka, cestovat musíte někdy i hodně daleko a cena je vyšší. Po rozhovorech se studenty se objevil nápad, usnadnit přístup k vzdělávání a poskytnout možnost profesního růstu co nejširšímu množství mladých lékařů za co nejnižší cenu. Vznikl tak pilotní projekt 1. Virtuálního edukačního centra. Výjimečný nápad, unikátní v českém prostředí, je skvělý i v tom, že jeho know-how, tedy jakýsi způsob fungování, je použitelný i pro jiné obory. Na jakém principu je tedy založen?

1. Virtuální edukační centrum kombinuje velmi zajímavýmvzdelani1 způsobem sociální síť Google+ a software Adobe Connect, který slouží pro přenos webových seminářů. Je tak vytvořena plnohodnotná virtuální třída, kde lze bez omezení diskutovat, sdílet informace, kreslit na společný flipchart, pořádat různé ankety apod. Pokud je virtuální třída uzavřena přebírá aktivitu sociální komunita Google+, která slouží pro sdílení informací a komunikaci mezi účastníky pomocí Google Drive a Google Hangouts. Tento systém je možné použít i pro otestování atestačních prací ještě před vlastní obhajobou – uživatel je může prezentovat svým kolegům na různých pracovištích v jeden okamžik. Jednotlivé přednášky jsou dále zaznamenávány na serveru a uchovány. Navíc je takhle možné mít přednášející z celého světa, jedinou podmínkou je být připojen na internet.

Pro všechny zúčastněné je virtuální centrum a všechny kurzy zatím zcela zdarma, do budoucna se ale zvažuje, že pro lékaře se soukromou praxí by se nějaký členský poplatek zavedl.

První vlaštovka virtuálního vzdělávání v Čechách už vyletěla. Zatím slaví centrum v ortodontické sféře úspěchy. Můžeme se tedy domnívat, že i díky skvělému nápadu

společnosti 3M Česko, je budoucnost přednášek s největšími odborníky světa už za rohem.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

BEZDRÁTOVÉ OVLÁDÁNÍ NA DOMY I VEŘEJNÁ OSVĚTLENÍ

Finalista kategorie Inovační hvězda
Inovátorka: Adéla Rulfová

Dnes už díky moderní technologii dokážeme udělat spoustu věcí přes počítač. Umíme elektronicky spravovat své účty, pracovat, nakoupit a zaplatit, komunikovat s lidmi po celém světě. Představte si ale, že byste takhle bezdrátově a elektronicky ovládali topení a osvětlení svého domu. Už nikdy byste si při cestě na chalupu nelámali hlavu nad tím, jestli jste doma zhasili světlo – jednoduše byste se na to třeba přes počítač podívali. A to je jenom jeden z mnoha případů využití unikátní bezdrátové technologie IQRF® od české firmy MICRORISC.

Společnost MICRORISC vznikla v roce 1991 jako sen tří ovladani2studentů ČVUT pracovat v oboru, který vystudovali a zároveň vytvářet skutečnou hodnotu. Chtěli dělat něco, co nemůže kdokoliv – vymýšlet a vytvářet elektroniku. „Vsadili jsme nejen na zlaté české ručičky, ale především na zlaté české hlavičky zkoncentrované v jedné malé firmičce. Vysoká míra invence je to, co nás žene dopředu," uvádí Vladimír Šulc, jednatel společnosti MICRORISC. V roce 2004 se pustili do vývoje a zkoumání bezdrátových technologií a teď mají v ruce světový unikát – jedinečnou bezdrátovou technologii a platformu IQRF®.

ovladani1Co přesně tedy IQRF® je a k čemu je možné jí použít? Jak už bylo výše zmíněno, jde o bezdrátovou technologii a vývojovou platformu, která umožňuje inovovat jakýkoliv elektronický produkt jeho doplněním o bezdrátovou komunikaci. Navíc umožňuje tuhle inovaci uskutečnit bez jakéhokoliv programování, což celý proces značně urychluje. Technologie je založená na patentem chráněných modulech tzv. transceiverů. Zjednodušeně řečeno jsou transceivery takové síťové prvky, které umožňují překlad toku informací z jednoho typu sítě do druhého – například z bezdrátové na klasickou metalickou s dráty. Tyto speciální transceivery se snadno zavedou do elektronických produktů, nemusí se nijak programovat a ovládají se samotnou komunikací.

A k čemu vlastně IQRF® slouží? Obecně umožňuje všem elektronickým přístrojům jejich zapojení do bezdrátové sítě. Konkrétně se to pak dá využít například na snižování energetických nákladů budov (řízení vytápění) i měst (veřejné osvětlení), na zvyšování pohodlí (inteligentní domy). Může se tak i zefektivnit zavlažování, nebo protipožární varovné sítě a minimalizovat tak škody na životním prostředí. Použití je velmi široké.

Společnost MICRORISC už za svoji inovaci obdržela ovladani3několik prestižních ocenění – finalista v kategorii Inovační hvězda v soutěži České inovace 2013, na soutěži Smart Metering Awards 2014 (Londýn) nebo embedded Awards 2014 v rámci veletrhu embedded world (Norimberk). IQRF® má před sebou slibnou budoucnost a my můžeme být hrdi, že za světovým úspěchem stojí zlaté české hlavičky.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

ŠPIČKOVÍ MANAŽEŘI BEZ HRANIC

Finalista kategorie Nadějná inovace
Inovátor: Jan Krahulík, firma LITS Global

Otázka, jak udržet ve své firmě kvalitní zaměstnance, manazeri3kteří chtějí být nejen úspěšní ve své profesi, ale také se něčím zasadit o změnu společnosti, trápí nejedno vedení v České republice. Tam, kde benefity formou peněz, delší dovolené či služebního auta nestačí, přichází na řadu LITS Global. Mladá dynamická společnost rozšířila řady příznivců společenské odpovědnosti HR programem, který pomáhá hlavně nadnárodním firmám posílit angažovanost a rozvoj leadershipu jejich nejlepších zaměstnanců. Program je zaměřen na vzdělané kvalitní lidi, napříč všemi věkovými skupinami, které zajímá světové dění a hledají hlubší smysl jejich práce.

manazeri2LITS Global vybere nominované účastníky z firmy, kteří nejdříve projdou tréninkem, a poté jedou v menších týmech na třítýdenní program/projekt v Asii nebo jižní Americe, dle vlastního výběru. Zapojí se tam do chodu společensky prospěšného projektu s daným úkolem pod vedením zkušeného kouče. Jeho úkolem je provázet účastníky sebereflexí a pomáhat dosáhnout individuálních rozvojových cílů, které si účastníci před projektem zvolili. Lidé se dostávají mimo svoji komfortní zónu, Zažijí kulturní šok, kdy se dostanou z civilizované, zajištěné země, do míst, kde nemusí být elektřina, a obyvatelé řeší naprosto odlišné problémy než my. Jsou vystaveni otázkám a situacím, se kterými se dnešní společnost běžně nesetká. Díky tomu v sobě dokážou objevit vlastnosti, o kterých dříve netušili, že je mají.

Příkladem takového úspěchu je manažerka, manazeri1která byla důležitým kreativním členem týmu, ale chybělo jí sebevědomí k prosazení. Po návratu z Indie, kde dokázala rozšířit výměnný obchod surovin z vesnice do měst, za nezbytné zdravotní a hygienické potřeby, se stala sebevědomým člověkem a její úspěšnost v prosazení vlastních nápadů rapidně stoupla. Z osobní zkušenosti by toto „prospěšné dobrodružství" doporučila všem, kdo se chtějí rozvíjet, mají touhu něco změnit a díky svým zkušenostem to i dokázat. Osobní proměna s tím přijde sama. Těchto příběhů ovšem přibývá s každým dalším týmem, který se vrátí z těchto zemí.

Společnost LITS Global díky tomu ví, že jde správným směrem a buduje další rozvoj. "Rozvojové programy v zemích třetího světa s hlubší podstatou je jasný trend, který chceme využít k tomu, abychom dopravovali experty na práci tam, kde mohou pomoci ostatním, a přitom se sami bavili a poznávali nové věci," říká Jan Krahulík, country manažer společnosti LITS Global.HR oddělení si už nemusí lámat hlavu jak udržet talenty ve firmě. Peníze jsou pomíjivé, ale zážitky a zkušenosti zůstávají.

 WEB  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  jobs.cz
 spolecenskaodpovednostfirem.cz
 probyznysinfo.iHned.cz
 iHned.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

KONEC HÁDEK V PIVOVARECH

Účastník soutěže v kategorii Nadějná inovace
Inovátor: Ing. Martin Los, firma LOMEX LM, s.r.o.

lomexNeuvěřitelné, jaká maličkost dokáže přinést klid do zaměstnaneckého zákulisí pivovarů či výčepů. Evidence množství odčepovaných tekutin je velmi důležitá záležitost, zejména při střídající se obsluze a nejvíc v podnicích, kde přecházejí na tankové hospodářství. Majitel musí vědět, nejen kolik zlatistého moku se prodalo, ale i to, která obsluha čepuje pod čárku a která správně. Proto je neoddělitelnou součástí každého takového výčepního zařízení i průtokoměr. S doteď takřka výhradně používaným vrtulkovým průtokoměrem byly problémy – špatně se to čistilo, pivo pak bylo zčeřené, a mohlo chutnat jako břečka. Firma LOMEX LM s.r.o. ale navrhla potravinářský průtokoměr tak revoluční, že se mu stará vrtulková verze zdaleka nemůže rovnat.

Potravinářský průtokoměr LXP6 se skládá z indukčního Prutokomerčidla a vyhodnocovací jednotky. Pro odborníky z oblasti fyziky na osvětlení principu fungování čidla stačí říct, že využívá Faradayův indukční princip. Pro představu nás ostatních, co si z fyziky už zas tak moc nepamatujeme, je LXP6 bezpohybový, plně elektronický průtokoměr celý vyrobený tou nejmodernější technologií. Je velice přesný a oproti vrtulkovému má jednu nepřekonatelnou výhodu. U LXP6 není se sanitací absolutně žádný problém, kdežto vrtulkový se čistil velice nákladně a složitě. A když jste třeba majitel minipivovaru a v trubkách vám teče „živé" nefiltrované pivo, dvakrát si rozmyslíte, jaký průtokoměr si do nich strčíte.

A právě v českých minipivovarech už LXP6 slaví velké úspěchy – dá se skoro říct, že je dobyl. Až 80% z nich má ve svých pivních trubkách právě potravinářský průtokoměr LXP6. První vzorky se uchytili už i v Singapuru, Vietnamu a na Slovensku. Cílem LOMEX LM s.r.o. momentálně je expandovat do evropských zemí, zejména do těch sousedních.

Člověk by ani neřekl, jak klíčová věc takový potravinářský průtokoměr může být. Majitel hospůdky si díky němu ověří, že má v tanku takové množství piva, jaké koupil. Zároveň má přesný přehled o množství čerpání za směny jednotlivých pracovníků. Potravinářský průtokoměr vlastně přináší pořádek a mír do každé restaurační jednotky. Hádat se tak můžou už jenom štamgasti mezi sebou.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

DOMEČEK Z VAJEC

Účastník soutěže v kategorii Inovativní nápad
Inovátor: Michal Peš, Mendelova univerzita v Brně, obor Stavby na bázi dřeva

Někdy k inovaci inspirují každodenní činnosti, někdy blízcí a někdy i kombinace obou. U Michala Peše, studenta vysoké školy v Brně, to byl ten poslední případ. Michalova mamka připravovala k obědu masovou roládu a vejce ve tvaru elipsy ji z ní pořád vyklouzávala a roláda ne a ne nechat se svázat a srolovat. Michal mohl před mamčiným problémem zavřít oči, ale on se rozhodl naopak. Proto je dnes na světě unikátní forma na vaření vajec bez skořápky, která víc než jen řeší odvěké těžkosti s přípravou masové rolády.

vejceNastavitelná nerezová forma od Michala Peše pojme 1-3 vejce. Vaření s ní je velice prosté. Jednoduše ji vymažete tukem a rozklepnete do ní požadovaný počet vajec. Žádné otravné loupání, od kterého pálí prsty a trvá věky. Formu pak strčíte na 12 minut do horké vody, po uplynutí stanoveného času ji vyndáte a výtlačným pístem dostanete uvařená vejce ven. To ale není vše. Tvarovač není jenom ve tvaru válce, můžete si uvařit vajíčková srdíčka, domečky nebo hvězdy. Chlebíčky s tematickými tvary vajec můžete pobavit přátele a stát se hostitelskou hvězdou každé party. Na Silvestra třeba naservírujete ty s kometou, na narozeniny dítěte toasty s krtečkem. Jen si představte, jak by se po vašich chlebíčcích zaprášilo. Forma jde navíc použít i na odlévání čokolád, želé nebo pudinků, taky na výrobu bylinkových másel, paštik, či nanuků, nebo ji lze jednoduše použít jako vykrajovátko na těsto nebo sýry.

Inovace Michala Peše přináší lehkost a kreativitu do vaření a přípravy pokrmů všeho druhu. Bohužel jí zatím ale nikde nekoupíte. Michal oslovil Tescomu, které se ale výrobek nepodařilo letos zařadit do svého sortimentu. Mladý inovátor se nevzdává a zkouší oslovit i jiné české firmy.

„Díky své mamce, a jejímu problému jsem našel inovaci. Mohla zůstat v šuplíku, ale já se s ní snažím prorazit, a to může být impulsem i pro ostatní lidi. Mohou to zkusit všichni, kteří mají i sebemenší nápad, protože inovace se mnohdy skrývá v maličkostech. Můj projekt je příkladem," hodnotí Michal i jiný dopad své inovace. Odvaha a invence vynesla už mladému studentovi 3. místo v soutěži Podnikavá hlava a zazářil i na Festivalu České inovace. Tam se jeho originální formě na vaření vajec dostalo i famózní premiéry v praxi – díky ochotě cateringu Zátiší měli návštěvníci možnost na vlastní oči vidět a na vlastní chuťové pohárky ochutnat, jaké jsou pochoutky ozdobené pomocí Michalovi inovace.

Forma na vaření vajec bez skořápky od Michala Peše je skvělým příkladem toho, že inovátorem se může stát každý. Stačí mít bystrý rozum a být pozorný ke světu a k tomu, co se děje kolem mě. „Stačí koukat kolem sebe, protože problém = příležitost," prozradil Michal Peš o svém přístupu k životu. Takže když napříště najdete něco, co se vám nelíbí, nebo vás rozčiluje, zkuste vymyslet jak to udělat lépe. Možná ve vás spí příští finalista soutěže Česká inovace.

 Kde se o něm dočtete:  zurnal.upol.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150 

INVESTAUKCE ŠLAPOU BANKÁM NA PATY

Finalista soutěže v kategorii Nadějná inovace
Inovátor: Adam Šoukal, firma Investiční aukce s.r.o. 

aukce1Pokud jste malý nebo střední podnikatel, a to hlavně v oblasti služeb, víte, jak je těžké dostat od banky úvěr. Dnes už nestačí, že máte spokojené zákazníky a děláte něco smysluplného – většinu bank přesvědčí až jištění nějakým nemovitým majetkem. Jenže co když máte konzultační společnost nebo chodíte brousit nože od dveří ke dveřím? V takovém případě si nepotřebujete koupit barák nebo obrovskou kancelář, zato ale potřebujete nějaké peníze na rozběh či nakopnutí byznysu. Až doteď byste v téhle situaci měli smůlu a museli doufat v bohaté kamarády nebo rodinu, která vám půjčí. S Investičními aukcemi s.r.o. je už ale všechen tenhle stres minulostí.

Ve zkratce funguje celý systém Investičních aukcí s.r.o. asi takhle: klient – podnikatel potřebující financování nebo investor nabízející investici – se přihlásí na stránce www.investaukce.cz a vyplní formulář. Registrovaný klient pak zadává faktury k prodeji a investoři nabízejí konkrétní podmínky financování. Pak probíhá aukce těchto podmínek. Po jejím skončení dojde k uzavření dohody a vypořádání. Po uplynutí lhůty splatnosti pak odběratel zaplatí na účet Investičních aukcí.

Co je na celé téhle inovaci tak výhodné, je za první to,aukce2 že Investaukce dokáže malým a středním podnikům zajistit financování rychle, pružně, s minimální administrativní zátěží. Za druhé nabízí investorům příležitost investovat do subjektů, které znají, a u kterých umí sami na základě podkladů klasifikovat rizika. Napomáhá tak propojení reálné nabídky s reálnou poptávkou. Investiční aukce s.r.o. pracuje za výrazně nižší marži než jiné finanční instituce a nabízí tedy lepší výnos pro investory a nižší náklad pro koncové uživatele. Myšlenka takového nebankovního faktoringu není úplně nová, Investiční aukce se inspirovali britskou platformou marketinvoice.com. „Dva roky jsem pracoval v Londýně, kde jsem dělal na akvizi RBS na straně Santander, a znovu jsem si všiml Marketinvoice. V roce 2012 profinancovali více než 40 mil. GBP a vyhráli Startup roku ve Velké Británii. V návaznosti na to jsem začal analyzovat český trh a zjistil jsem 3 zásadní věci, které mně přiměli k návratu do ČR a založení Investiční aukce s.r.o." říká o zrodu Investaukcí jednatel Adam Šoukal. „Za A) v ČR projde přes faktoring ročně 3,5% HDP, tedy je tu prostor pro firmu našeho typu; za B) počet korporátních a firemních úroků s každým rokem klesá a firmy mají tedy nedostatek kapitálu; za C) počet malých a středních podniků roste a je velká poptávka po kapitálu na jejich straně."

Investiční aukce se s úspěchem zúčastnili i v soutěži České inovace 2013 v kategorii Nadějná inovace. Také mají za sebou už několik spokojených zákazníků. Vše nasvědčuje tomu, že mladá firma má před sebou slibnou budoucnost a že Adam Šoukal si rozhodně nepoškodil, když se z Londýna vrátil zpět domů vytvořil něco vlastního.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

DESIGNEM PROTI HROMADĚNÍ ODPADU

Finalista kategorie Inovativní nápad
Inovátor: Jindřich Fialka, firma Contiqua 


Když se řekne největší ekologické problémy světa, mezi prvními většina lidí uvede hromadění odpadu. Každý, kdo se řešením tohoto problému zabývá, se k němu staví různě. Někteří by všechen odpad nejraději vystřelili do vesmíru, ať se kolem zeměkoule hezky vznášejí kopy plastových lahví. Jiní, jako mladá společnost Contiqua, se starají, aby k hromadění odpadu ani nedošlo. Naopak se ho snaží kreativně a stylově využít.

contiquaFirma ve svém inovačním projektu využívá zbytkové materiály z průmyslové výroby velkých společností, které jsou sice vysoce kvalitní a ekologicky zpracované, ale pro provozy těchto firem už dále nevyužitelné (například jsou už příliš malé). Normálně by tedy končily jako odpad, ačkoliv jim na kvalitě nic nechybí. Contiqua ale materiály zaeviduje a prostřednictvím Knihovny materiálů je zpřístupní a prostřednictvím Knihovny materiálů zprostředkují designérům, módním návrhářům, šperkařům a jiným kreativcům. Ti pak vytvoří módní skvosty s příběhem a ekologickým původem. Kdo by nechtěl nosit třeba elegantní náušnice vytvořené ze stejného dřeva jako klavír v Norské opeře?

Kreativní recyklace průmyslového odpadu poskytuje firmám výbornou reklamu, mladým designérům příležitost se realizovat, a nám konzumentům možnost pořídit si skutečně stylové a krásné věci s příběhem. Navíc spotřebitelům přináší dobrý pocit z toho, že nezatížili planetu o zbytečný odpad, ale podpořili jeho efektivní využití.

„Myšlenka využívat průmyslové odpady a navrhovat z nich nové designové produkty, se skládala postupně. Pro mě za ní stojí dvě rovnocenné motivace. První je snaha smysluplně využít materiály, které by jinak skončily ve spalovnách nebo na skládkách (což je ohromná ekologická i ekonomická škoda). A druhá je vytvářet věci, které mají nějakou historii, za nimiž stojí zajímavý příběh," říká o zrodu nápadu a své motivaci mladý zakladatel a ředitel značky Contiqua Jindřich Fialka.

Contiqua má už za sebou první úspěšné projekty – contiqua1v spolupráci s firmami 3M a Značky Praha se již zrodilo originální interiérové svítidlo; z materiálů Wiesner Hager vznikly decentní kabelky a peněženky; a ze dřeva excelentního výrobce klavírů Petrof si je možné zakoupit stylové šperky. Se svým projektem se Contiqua mimo jiné umístila jako finalista v soutěži České inovace 2013 v kategorii Inovativní nápad. „V současnosti pracujeme na webu, dvou nových světlech, dalších produktech do kožené WH kolekce, a na úplně nové kolekci šperků s Klárou Šípkovou," prozradil Jindřich něco o nových projektech a plánech. Rýsuje se i spolupráce s dalšími velkými firmami, ale ta je zatím ve fázi vyjednávání.

Unikátní projekt Contiqua nejenže omezuje průmyslový odpad, ale ukazuje nám i důležitou možnost volby, kterou v běžném životě máme. Koupit si věc s původem neznámým či hrůzostrašným, a nebo dát šanci krásným výrobkům šetrným k matičce Zemi.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  Designmagazin.cz
 Designcabinet.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

ZÁZRAČNÁ FIT-BALANČNÍ ŽIDLE, KTEROU MŮŽETE VYPNOUT

Inovátor: Petr Peška, firma Peška – židle a křesla, s.r.o.
Účastník soutěže v kategorii Inovační hvězda

V dnešní době sedavých zaměstnání a omezeného času na pohyb není skolióza nebo bolest zad žádnou výjimkou. Průměrný člověk dnes prosedí osm hodin zavřený v jedné místnosti, od klimatizace ho bolí v krku, od sendvičů a rychlého občerstvení žaludek a od sezení záda. Při tom právě pokřivené páteři a z ní vyplývajícím zdravotním těžkostem se dá lehce předejít správným držením těla. A o to se může postarat například dobrá balanční pomůcka.

techno flůlexJako taková může posloužit třeba nafukovací míč, nebo zdravotní židle či křeslo. Tyto pomůcky fungují tak, že jsou mírně pohyblivé a při sezení vás nutí udržovat si rovnováhu. To dokážete jenom správným držením těla, jinak z nich spadnete na zem. Sedět ale osm hodin na pohyblivé židli či křesle nemusí být zrovna příjemné, tohle jemné a účinné posilování páteře lze totiž přirovnat k lehkému cvičení. I odborníci doporučují sedět na balančních pomůckách ideálně 3x 30 minut denně. Proto přišla česká firma PEŠKA s úplnou novinkou mezi zdravotními židlemi – FLEX/BALANCE 2013. Tenhle unikát přináší něco, co dosud žádná pomůcka před ním – možnost vnitřní balanční mechanizmus vypnout a mít zase běžnou židli.

Zdravotní židle byla vyvinuta firmou PEŠKA s pomocí fyzioterapeuta a rehabilitačního lékaře. Její jedinečná konstrukce umožňuje aktivní, dynamické sezení, kdy je páteř v ideální poloze a svaly pracují přiměřeně a nejsou namáhány. Zato jsou jemně ale účinně posilovány nejen ty ochabnuté zádové, ale i břišní, což pomáhá odstranění teď tak častých bolestí zad. Správné vzpřímené sezení má však i jiné blahodárné účinky – například zvyšuje a zlepšuje průchodnost cévního a lymfatického systému. Tolik prospěšného pro svoje zdraví může člověk udělat v průběhu zhotovování tabulek v excelu či přípravě podkladů k prezentaci, a stačí při tom jenom správně sedět.

Jsme ryze česká výrobní firma už od roku 1995. jecgcbieMnoho lidí k nám přišlo a chtěli si koupit židli za pár korun jako druhou židli na běžné sezení. Když jsem se ptal, proč nechtějí investovat víc peněz a koupit si pořádnou židli, tak mi odpověděli, že už utratili dost peněz za zdravotní balanční židli, na které se ale nedá celý den sedět. Je to asi jako kdybyste šli do posilovny a cvičili 8 hodin denně. Tak se zrodil nápad na FLEX/BALANCE 2013. Naším cílem je dodat uživateli za rozumné ceny balanční židli a po zajištění balančního mechanismu zároveň kancelářskou židli se všemi funkcemi. Zákazník tak šetří místo i peníze," prozradil o zrodu nápadu Petr Peška.

Balanční židle od firmy PEŠKA jsou dostupné v 6 řadách, a lze je zakoupit i přes e-shop společnosti PEŠKA, anebo si pro ně můžete přijít i do kamenné prodejny. Pan Peška přihlásil svoji inovaci i do soutěže České inovace 2013, kde se umístila jako finalista v kategorii Inovační hvězda.

„V současné době spolupracujeme na vylepšení balančního mechanismu společně s Plzeňskou univerzitou. Dále s designérem na novém modelu pro mládež. V listopadu budou tyto židle prezentovány na odborném veletrhu v Mnichově, kde chceme oslovit západní trh," poodhalil nejbližší plány a osud této unikátní a prospěšné inovace.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

ČIN

REALITNÍ RÁDCE NA VAŠÍ STRANĚ

Inovátorka: Kateřina Mikulková, firma Creative Partners, s.r.o.
Účastník soutěže v kategorii Nadějná inovace 

radce2Jestli jste už někdy kupovali byt, dům, nebo jakoukoliv jinou nemovitost, víte, jak těžký úkol to pro běžného člověka může být. Realitní kanceláře jsou málokdy na straně kupujících, protože obvykle zastupují prodávající, od kterých mají provize. A řekněme si to otevřeně – kdo z nás zná reálné ceny domů, umí technicky a profesionálně zhodnotit stav obhlížené nemovitosti a je natolik právně vzdělaný, že by odhalil všechny kličky ve smlouvě? Bez zkušeností a odborného vzdělání to asi půjde těžko. Naštěstí vznikl na českém realitním trhu úplný unikát – Rádce na straně kupujících.

Rádce pro vaši nemovitost je jedinečný realitní znalec, úplně první na straně tápajících klientů, chtivých investovat do bydlení. Rádce je velice vhodný pro mladé páry a rodiny, které si kupují svůj první byt či dům a nemají s realitním trhem zkušenosti; ale i pro ty zkušenější, kteří už vědí jak je to komplikované, nebo třeba nemají čas běhat po realitkách a chodit na nekonečné obhlídky. Rádce pro své klienty vyhledává a doporučuje nemovitosti, vyjednává cenové podmínky, zajišťuje certifikovaný odhad a připomínkování návrhů smluv. Prakticky za vás udělá skoro všechno. Stačí mu sdělit vaší představu, a Rádce a jeho tým zajistí, že si koupíte dobrou nemovitost, za reální tržní cenu, dostanete od realitky všechny informace a nepodepíšete nevýhodnou smlouvu.

Zajímavý je i způsob placení za služby Rádce – klient radce1sám od sebe totiž za ně neplatí. Cena za odbornou konzultaci Rádce je postavená na odměně za výkon. Klient se pouze dělí o slevu, kterou se Rádci podaří vyjednat. Pokud se ale zlevnění z původní ceny nepodaří nebo nedá vyjednat, kupující sám rozhodne o odměně Rádci. Tým Rádců je tvořen realitními specialisty s minimálně šestiletou praxi v oboru, advokáty, techniky a odhadci. Kromě klasického poradenství s fyzickou přítomností po celou dobu koupi nemovitosti poskytuje Rádce na své stránce http://radceprovasinemovitost.cz/ i bezplatnou poradnu a na blogu píše články s návody a tipy pro kupující.

O úspěchu prvé realitky pro kupující svědčí i fakt, že byla už od začátku svou činností schopna pokrýt své provozní náklady a po čtyřech měsících jejího fungování se na trhu dokonce objevila první větší konkurence Home Institut. Unikátnost Rádce byla oceněná i na soutěži Česká inovace 2013.

Díky Rádci tak kultura českého realitního trhu o něco vzroste a kupující získá na svou stranu prvního spolehlivého partnera, který ho v bouřlivém moři obchodu s nemovitostmi bude bezpečně navigovat správným směrem.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

ČIN

INDIÁNSKÉ CH'ARKI Z JIŽNÍCH ČECH

Inovátor: Ing. Miroslav Koutník
Účastník soutěže v kategorii Inovační hvězda

JerkyStarat se o své zdraví není vždy tak jednoduché, jak se to řekne. Tělo musí dostávat zdravé dávky pohybu a také být dobře a kvalitně živené. S tou výživou je to ale někdy ošemetné. Co když jde člověk na výlet nebo do hor a nemůže s sebou nosit plno krabiček s jídlem? Nebo má strašnou chuť mlsat, ale zároveň se nechce nacpat tuky, éčky a umělými látkami? Naštěstí pro milovníky brambůrků a slaných krekrů jihoameričtí Inkové kdysi dávno vynašli způsob uchovávání masa sušením (který nazývali Ch'arki) a Jihočeské Jerky ho přetavily do chutné, energeticky výživné a zdravé svačiny.

Poprvé jsem sušené maso ochutnal v zemích jihovýchodní Asie – Číně a Hongkongu," vypráví o svém prvním setkání s jerky (tedy kousky sušeného masa) Miloslav Koutník, jednatel mladé společnosti Jihočeské Jerky. „Jako malý výrobce uzenářských produktů jsem přemýšlel, jak se odlišit od konkurence a přijít na trh s něčím novým a netradičním. Hledal jsem volné místo na trhu a vzpomněl si na svou zkušenost. Tak nějak se zrodil nápad věnovat se sušenému masu," popisuje pan Koutník zrod Jihočeských Jerek.

Jihočeské Jerky jsou mladou firmou, na trhu je můžete vidět od roku 2013, kdy poprvé vyhrály v soutěži „Chutná hezky. Jihočesky". A že se jim slušně daří, potvrzují i ocenění v dalších potravinářských soutěžích „Regionální potravina" a „Zlatý klas Země živitelka". Oblibu získaly i mezi sportovci – třeba profesionální extraligový boxer David Kubíček o nich říká: „Jako sportovec a trenér si hlídám zdraví, sílu, kondici a přísun energie. Jihočeské jerky dodají tělu vše, co potřebuje, proto je doporučuji i svým svěřencům." Co je tedy na nich tak výjimečného, že je oceňují nejen potravináři, ale i sportovci a výživoví poradci?

Obecně je sušené maso velmi výživné a skladné, a proto Jerkyideální pro pohyb v přírodě či jako zdravá „mňamka" místo brambůrků. Tvoří ho kvalitní bílkovina a minimum tuku nebo cholesterolu. Díky inovativní technologii zpracovávání masa jsou Jihočeské Jerky jediné, které dokážou zpracovat 100% svalovinu. Oproti jiným značkám jerek jsou ty Jihočeské speciální ještě tím, že neobsahují žádné glutamany a éčka. Suroviny na jejich výrobu jsou totiž jenom dvě: nejkvalitnější část hovězího, vepřového nebo kapřího masa a mořská sůl. „Myslím, že jsme jediní, kteří takto zpracovávají kapří maso. Přivedla mě na to snaha vytvořit výrobek typický pro jižní Čechy, což je oblast rybníků a ryb. Připravených nápadů na nové a zajímavé výrobky máme ještě několik, ale chceme na trhu představit a uvést zatím pouze tyto," říká o další specialitě, kterou se Jihočeské Jerky mohou chlubit, Miloslav Koutník.

Bohužel, i originální sušené maso z jižních Čech se potýká s problémy. Na uvedení takových výrobků na trh chybí dotační programy a mladá firma si od začátku musela všechno sponzorovat sama. „Naším největším problémem je nedostatek financí na uvádění těchto výrobků na trh a chybějící podpora ministerstva zemědělství směrem k obchodním řetězcům tak, aby se kvalitní a oceňované potraviny dostaly co nejblíže k zákazníkům." Jihočeské Jerky si tedy zatím v žádném celoplošném obchodním řetězci nekoupíte, ale mohlo by se vám to povést u drobných prodejců zaměřených na zdravý životní styl, ve vinotékách i v některých hospůdkách. A stoprocentně se vám to podaří na e-shopu www.jihoceskejerky.cz.

Pokud se napříště budete balit do hor nebo na kolo nebo si budete chtít zdravě zamlsat, nezapomeňte na Jihočeské Jerky. Vaše tělo vám poděkuje a trenér či výživový poradce vás pochválí.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

PITNÁ VODA A PELETKY Z PRASEČÍ KEJDY

Inovátor: Michael Carvan, firma Výzkumný Technologický Institut
Vítěz kategorie Nadějná inovace, absolutní vítěz Soutěže ČIN 2014

Znáte tu pohádku o obrovském množství něčeho, co nevábně páchne, nedá se to odklidit, ale zásahem moudrého čaroděje se to začne měnit na něco velice vzácného, co nakonec hrdinovi přinese zisk? Ona to vlastně pohádka není. Malinko přeneseně je to projekt Výzkumného Technologického Institutu, s. r. o., na proměnu prasečí kejdy na pitnou vodu a peletky.

Carvan„Na začátku roku 2012 mi zavolal nějaký člověk ze Španělska, že se dozvěděl o naší technologii čištění vody nechemickou cestou, a ptal se, zda bychom uměli vyčistit prasečí kejdu a vodu opět použít. Zdálo se mi to jako pomatený nápad, ale odpověděl jsem: ‚Jasně, žádný problém, ale potřeboval bych nějaký vzorek!' (Řídíme se heslem: co neumíme, do rána se naučíme.) Pustil jsem to samozřejmě z hlavy a za dva měsíce bez jakéhokoli upozornění se před halou zjevil Španěl a dovezl 80 litrů kalu. Bez přípravy jsme tedy zkusili vzorek vyčistit naším standardním strojem AQ3 a výsledek jsme Španělovi dali do ruky, ať si nechá udělat rozbor. Za 14 dnů zavolal, že výsledek rozboru vody dopadl fantasticky a voda má parametry vody pitné. Takže začátek tohoto projektu je spíše náhoda," vzpomíná Michael Carvan.

„Zprvu jsme nevěděli, proč bychom se tím Vítězměli zabývat a komu by to přineslo užitek. Ovšem začali jsme se detailněji zabývat problémy zemědělců a zkusili odhadnout budoucí problémy plynoucí z postupů při výrobě živočišných i rostlinných výrobků. Ale nabídnout stroj, který vyčistí pouze vodu a bude stát statisíce nebo miliony, by bylo velmi krátkozraké, protože jediná návratnost je v úspoře spotřebované vody. Z tohoto důvodu jsme zvažovali, jak co nejefektivněji a nejekologičtěji využít celý objem kejdy. Tím jsme se dostali k tomu, že kejda, což je vlastně pro zemědělce odpad a nutné zlo v celém výrobním procesu, může i vydělávat v podobě prodaných peletek, které následně vzniknou při procesu oddělování vody."

Z prasečí kejdy se odstředěním oddělí separát (k dosušení a výrobě peletek) a fugát, který se fyzikální metodou bez použití chemie vyfiltruje a sterilizuje do úrovně pitné vody. Koncept je určen všem zemědělským provozům a provozovatelům bioplynových stanic, kde vzniká kejda nebo digestát jako odpad z výroby, který se musí následně zpracovat vývozem na pole. Organizace využívající technologii AQ3-THASMS Green cycle z krátkodobého hlediska mění náklady za prasečí kejdu na výnosy z prasečí kejdy a nuluje zátěž životního prostředí.

VTIMichael Carvan stručně shrnul i plány do budoucnosti: „I nadále se věnujeme nadějným projektům, kde lze tuto upravenou technologii využít. Jednak na projektu Hydronaut (projekt vesmírné mise na Mars, který podporuje OSN, ESA i Česká kosmická kancelář a který vzniká v ČR) a dále projekt čištění odpadní vody na lodích a její vrácení coby pitné vody zpět do distribuční sítě na lodi – vše samozřejmě nechemickou cestou. Vize je dostat tento koncept do malého balení a nabídnout ho lidské populaci."

Snaha ekologicky a zároveň ekonomicky využít kejdu v projektu Pitná voda a peletky z prasečí kejdy vynesla Výzkumnému Technologickému Institutu, s. r. o., 1. místo v kategorii Nadějná inovace v soutěži Česká inovace 2015.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

JEDEN SVĚT NEJEN NA ŠKOLÁCH

Inovátor: Tým Jeden svět na školách
Vítěz kategorie Inovace ve veřejné správě

Složitý svět aktuálního dění a společenských témat, jeden svet na skolachtýkajících se ČR i světa, je v současné školní výuce dlouhodobě opomíjen, i když o něj žáci projevují veliký zájem. Neexistuje dostatek vhodných učebnic, aktuální materiály nebo metodické pokyny. Audiovizuální portál jsns.cz přichází s řešením, jak atraktivní formou školní výuku v tomto směru obohatit. Na svých stránkách poskytuje uživatelům výukové materiály (hotové výukové balíčky s dokumentárními filmy a zpracovanými přípravami do hodin) a informuje je o nových pomůckách a aktivitách využitelných v pedagogické praxi.

Zpřístupnění výukových materiálů online pro učitele a žáky bylo přirozenou reakcí na technologický vývoj a moderní trendy. Pokračujeme v tom, co jsme dělali už na samotném začátku programu před 14 lety, kdy jsme filmy a didaktické materiály do hodin vydávali na VHS a v tištěné podobě, později pak na DVD. Dnes mají učitelé vše k dispozici na jednom místě, nemusíme vyrábět nosiče, tisknout příručky a posílat do škol desítky tisíc balíčků. Rovněž se dá pružněji reagovat na aktuální potřeby učitelů," uvádí Bohumila Beranová.

jsns1S nápadem převést výukové materiály do online elektronické podoby přišel ředitel a zakladatel vzdělávacího programu Jeden svět na školách Karel Strachota. Samotný vzdělávací program vznikl v návaznosti na speciální projekce pro středoškoláky během festivalu Jeden svět. Z reakcí mladých diváků bylo zřejmé, že je dokumentární snímky mimořádně oslovují, takže jsme začali pravidelně navštěvovat prvních patnáct škol a promítat dokumenty v rámci výuky. Vypracovali jsme metodiku a začali připravovat vzdělávací sady." V počátcích museli autoři projektu překonat pár problémů, jak uvádí Bohumila Beranová: „Dlouhou dobu jsme sháněli finanční zdroje, proto od samotného nápadu až ke spuštění portálu uběhlo několik let. Portál nakonec vznikl díky sdružení CZ.NIC – správci české národní domény – které zpočátku zajistilo jeho softwarové i hardwarové řešení."

Jedinečnost inovace tkví v tom, že připravené výukové materiály mají učitelé k dispozici ihned, dostupné online. Z webu je možno filmy stahovat a později přehrát. To vše s ošetřením autorských práv. Koncový uživatel získává přístup ke kvalitním a pro vzdělávací účely ověřeným filmům a k metodice, jak s audiovizuálními materiály při hodinách pracovat. Uživatelé se mohou prostřednictvím portálu online hlásit na akce, projekty a semináře, které se pro ně připravují. Veškeré služby a výukové materiály, které jsou zprostředkovávány pro učitele a žáky prostřednictvím jsns.cz, jsou zdarma. Podmínkou je, že se uživatelé musejí kvůli autorským právům zaregistrovat.

Portál se nadále rozvíjí. Bohumila Beranová prozrazuje: jsns3Určitě budeme pokračovat jak v technických, tak v obsahových aktualizacích webu. Vedle stěžejných lidskoprávních a sociálních témat se více zaměříme na cizí jazyky, mediální vzdělávání a přírodní vědy. Rovněž se více zaměříme na projekty pro mladé lidi, které je mají motivovat k větší občanské aktivitě. Spustili jsme novou webovou aplikaci Naše revoluce, kam skupiny žáků ze ZŠ i SŠ ukládají příběhy sametové revoluce, které společně s učiteli vypátrali ve svém okolí." A jaké jsou další plány? „Letos aplikaci rozšíříme o další příběhy, které mladí lidé zpracovávali v projektu Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme. Nově se také zaměříme na období okupace Československa v roce 1968."

Výukové materiály přes portál jsns.cz momentálně využívá přes 3 300 škol v zemi a zájem pedagogů i žáků trvale roste. Portál v soutěži Eduína 2014 získal 3. místo v hlasování veřejnosti a také 1. místo v kategorii Inovace ve veřejné správě v soutěži Česká inovace 2015.

Autoři projektu doufají, že i s jejich pomocí se podaří vychovávat zodpovědné mladé lidi, kteří se orientují v současném světě, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

KOUZELNÁ SKŘÍŇKA, KTERÁ VAŠE DĚTI NAUČÍ TŘEBA I ANGLICKY

Inovátor: firma Projektmedia, s.r.o.
Vítěz kategorie Inovační hvězda 

Magic BoxDvanáct předškoláků, sedících na koberci, urputně soustředěných na pár obrázků, promítaných přímo na zem. I tak může vypadat budoucnost předškolního vzdělávání. Počty, zvířátka, angličtinu, správný úchop a hlavně spolupráci – to vše se teď předškoláci díky MAGIC BOX mohou učit hravě a interaktivně. Tento světový unikát mezi výukovými pomůckami má na svědomí česká firma PROJEKTMEDIA, s.r.o., a sklízí s ním první úspěchy nejen v českých školkách, ale i ve světě. „Původně jsme se jako firma věnovali převážně interaktivním tabulím. Ve školách jsme měli úspěch, ale když jsme asi před třemi lety začali s oslovováním školek, skoro vůbec o ně nebyl zájem. Z více než 6 000 oslovených školek v Česku si interaktivní tabuli objednalo jenom pár. Já jsem ale beran, a tak jsem chtěl vědět, proč se naše jinak velmi kvalitní interaktivní tabule ve školkách neprodávají. Začal jsem tedy objíždět školky a ptát se," začíná vyprávění o zrodu nápadu na MAGIC BOX jednatel firmy Jaroslav Veselý.

Šokovalo mě, nakolik jsou si odpovědi učitelek podobné. Magic BoxZ 90 % byl problém ten, že malé děti jednoduše nebaví stát u tabule a prezentovat, ony si chtějí hlavně hrát. Navíc jsou malé, a tak většinou na tabuli, pokud není na pojízdném pylonu, ani nedosáhnou. Z rozhovorů s paními učitelkami a ředitelkami vzešly tři požadavky na naši výukovou pomůcku – aby se dala pracovní plocha přenést ze stěny na zem; aby byla mobilní; a aby se jednoduše ovládala. A aby nepřekročila cenu 100 000 Kč. Tak jsme se do toho pustili. Chvíli to trvalo, ale výsledek stojí za to!" MAGIC BOX se skládá z výkonného ultrakrátkého interaktivního projektoru s ozvučením, malého výkonného počítače s WiFi, DVD mechanikou a USB rozhraním, dále z bezdrátové klávesnice a myši, z prostorné promítací plochy pro samotnou projekci a dvou elektronických per k ovládání. „Dáváme si záležet, aby byl software jednoduchý a mohl ho ovládat kdokoliv bez speciálního školení. Za deset minut to zvládne jak paní učitelka, tak její čtyřletý žák. MAGIC BOX stačí zapojit do zásuvky, zapnout, rozvinout koberec a můžete začít pracovat," říká Jaroslav Veselý.

Primárně je tato interaktivní pomůcka určena pro děti v mateřských školách a pro děti 1. a 2. tříd základních škol. Mohou ji ale využívat i družiny, dětské koutky či speciální třídy pro děti s různými handicapy nebo dysfunkcemi či autisté. Bezkonkurenční předností MAGIC BOXU je to, že poskytuje všechny výhody interaktivní tabule, ale v prostředí pro děti tohoto věku nejpřirozenějším – na zemi. Navíc se děti při řešení úloh učí spolupracovat – tuhle kouzelnou skřínku totiž může používat naráz ve skupině až 12 dětí, což při interaktivních tabulích není tak dobře možné. Předškoláci či školáci si tak mohou hrát a ani si nevšimnou, že se současně i vzdělávají.

Magic BoxŠkoly a školky, které MAGIC BOX mají, na něj nedají dopustit. Máme mezi klienty i takové, kteří už mají dva a šetří na třetí. A to nejen v Česku, vyvážíme do celého světa. MAGIC BOXY od nás mají už i v Rakousku, Dánsku, Chorvatsku, Indii, Bahrajnu, Saúdské Arábii, Kuvajtu a Dubaji. Byla o nás dokonce i reportáž na CNN či Al-Jazeeře," odpovídá pan Veselý na otázku o úspěších své kouzelné skřínky. MAGIC BOX sklízí chválu nejen od učitelek a školních psycholožek, tato interaktivní pomůcka získává ceny i na různých soutěžích a veletrzích – konkrétně nejvyšší cenu GRAND PRIX z veletrhu For Toys, Zlatou medaili Českého výrobku 2014, vítězství ve Vizionáři 2014 nebo 1. místo v kategorii Inovační hvězda v soutěži Česká inovace 2015. Byl také finalistou na nedávno skončené prestižní světové výstavě edukačních technologií BETT Awards v Londýně.

Někdy je zkrátka potřeba klást správné otázky a nepolevit v hledání odpovědí. Může vás to pak dovést až k světově jedinečné inovaci, kterou budete utvářet budoucnost.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14 200_150

POSOUVAT, NEBO OTÁČET? OBOJÍ!

Inovátor: Vladimír Andrlík, ČVUT Praha
Vítěz kategorie Inovační nápad

Pokud si ještě pamatujete na hodiny fyziky ze střední školy, možná se vám matně vybaví pojmy jako rotační neboli otáčivý a translační neboli posuvný pohyb. Zjednodušeně řečeno jsou to dva odlišné typy pohybu tělesa, které když se podaří spojit, je na světě třeba motor nebo nějaký obráběcí či jiný stroj. Panu Andrlíkovi z ČVUT se však podařilo tuto transformaci otáčivého pohybu v posuvný tak zdokonalit, že jeho prototyp nemá na světě obdobu.

Po asi dvaceti letech práce v leteckém průmyslu Pohybový závitový mechanismusjsem nastoupil na plný úvazek na FS ČVUT v Praze. Zde jsem mohl s větším nadhledem řešit věci, na které ve výrobní firmě prostě nebyl čas. Ač letecký konstruktér, mohl jsem si dovolit větší záběr v dílčích konstrukčních problémech prakticky všech pohybových mechanismů, ničím jsem nebyl omezen. Tím, že jsem začal přednášet problematiku stavby průmyslových robotů a manipulátorů, jsem se dostal plně do problematiky translačních a rotačních pohybů, jejich vzájemných vazeb a transformací," vypráví Vladimír Andrlík o cestě, která ho přivedla za inovací.

PZMJak se však zrodilo samotné zdokonalení? Jak pan Andrlík přišel na svůj unikátní pohybový závitový mechanismus? „Již relativně dlouho před tímto nápadem jsem podal patentovou přihlášku, kde byl řešen problém teleskopického výsunu pomocí pohybových závitových mechanismů. Zde bylo nutné použít pohybový šroub s levým i pravým stoupáním závitu. Toto šlo vytvořit pouze u kluzné dvojice, u valivé nikoli, kuličky by ztratily v křížení svých drah orientaci. Nakonec jsem byl nucen použít dva samostatné kuličkové šrouby, jeden s pravým a druhý s levým stoupáním. Docela mne tato komplikace mrzela, ale dál jsem tento problém neřešil. Impuls jsem dostal v okamžiku, kdy kolegové z KŠK (Kuličkové šrouby Kuřim) vytvořili kuličkový šroub s kuličkami umístěnými v separátoru (kleci). Tím dali každé kuličce pevné místo. Jsou zde však nová omezení, plynoucí z tohoto řešení. Opět jsem se nad touto problematikou zamyslel a nápad byl v relativně krátkém čase na světě. Vyřešil i můj předchozí problém s teleskopickým výsunem."

Podstatou originality řešení pana Andrlíka je valivé PZMuložení závitové dvojice šroub–matice prostřednictvím paprskovitě uložených kladiček. To nahrazuje dosud nejčastěji používaná odvalovací tělíska – kuličky začleněné do oběhového nekonečného řetězu – zcela novým řešením, kdy do vnější šroubové dráhy šroubu jsou paprskovitě umístěny otočné a natáčivé kladičky. Ty mají své pevné umístění v tělese matice a každá z nich má možnost samostatně nastavitelného přítlaku ve styku šroub–matice. Výsledkem je pak tišší a plynulejší chod stroje i použití při extrémních hodnotách stoupání závitů či průměrech šroubů.

Tenhle světový unikát už sklízí první úspěchy i na soutěžích – letos se umístil na 1. místě v soutěži Česká inovace v kategorii Inovační nápad. Spolupráce mezi vývojovým střediskem na ČVUT a výrobní organizací KŠK získala v minulém roce také ocenění Nejlepší spolupráce roku.

Zkuste někdy i vy dát svým myšlenkám větší volnost a vyjít z běžných hranic svého myšlení. Inspirujte se a nebojte se zdánlivých chyb. A možná se i vám podaří vymyslet inovaci, kterou bude chtít celý svět.

 WEB:  ZDE
 KDE SE O NICH DOČTETE:  iBestOf.cz
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

14

BEZKONTAKTNÍ STRÁŽCE, KTERÝ HLÍDÁ ŽIVOTNÍ FUNKCE

Inovátor: Vladimír Kolář, firma LINET, spol. s.r.o.
Vítěz kategorie Inovativní firma

V legendárním sci-fi seriálu Star Trek se objeví v rukách palubního lékaře snímač, který mu poté, co jím přejede nad pacientovým tělem, ukáže všechny potřebné informace o životních funkcích. Zdá se, že už se nemusí čekat na období mezigalaktických letů. Firma Linet, spol. s r. o., přichází s velice podobnou inovací, piezoelektrickým snímačem pro měření mechanické odezvy těla.

LinetTato konstrukce je schopna snímat mechanické otřesy těla, v tomto případě odezvy krevního řečiště. Aktuálně umí měřit tepovou a dechovou frekvenci, má ambice měřit intrakraniální tlak, kvalitu spánku (REM, non-REM fáze), pulsní vlny či srdeční výkon. A hlavně, to vše neinvazivně, bezkontaktně, bez fyzického spojení s tělem (kabely nebo čidly). Co bylo impulsem k vyvinutí tohoto snímače, přibližuje ing. Vladimír Kolář: „Byl v tom vlastní zájem, když pominu lidskou stránku zamýšleného produktu, touha vymyslet a dokázat, že lze vyvinout jiný funkční mechanismus, který umožňuje sledování mechanických signálů lidského těla, než jaký byl na trhu, takový, který nestojí statisíce korun. Pro technika to byla obrovská výzva."

Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla je velmi citlivý snímač, který se umístí pod matraci lůžka. Konstrukce snímače umožňuje zachytit současně rychlejší (činnost srdce) a pomalejší (dechové) pohyby. Doposud známé snímače nebylo možno použít do samostatné podložky pod matraci. Přínosem je umožnění vzdáleného sledování základních vitálních funkcí dohlížené osoby a následné zaslání zpracované informace na mobilní telefon či internet. Nepřetržitý monitoring základních vitálních funkcí pacienta v reálném čase umožní včas odhalit zhoršení zdravotního stavu pacienta a díky včasnému zásahu omezit následky na zdraví pacienta a současně zlevnit péči pro poskytovatele zdravotních služeb.

Vlastní výsledek nevznikl za poslední rok, ale je to několikaleté snažení, které začalo už v roce 2008. Na začátku byla spolupráce s prof. Šebou a výše zmíněná technická výzva. Je to hlavně o hledání kompromisů. Kombinace mých znalostí v oblasti strojírenství, matematiky, softwaru a hardwaru mně umožňuje komunikovat se špičkovými odborníky v daných oborech a vše sloučit do ojedinělého řešení. Nynější vlastnosti snímače jsou na hranici současných znalostí v těchto oblastech."

Ing. Vladimír Kolář prozrazuje své plány na další inovaceKolar: „Nápadů mám několik, všechny jsou o mechanickém zlepšení konstrukce vlastního snímače. Vše je o nápadu, který v danou chvíli může, ale také nemusí přijít. Jako příklad uvedu svůj nedávný projekt, kdy jsem navrhl inovativní mechaniku postranice nemocničního lůžka. Realizace od nápadu po fyzický vzorek trvala měsíc, ale o řešení jsem přemýšlel zhruba tři roky." Piezoelektrický snímač pro měření mechanické odezvy těla firmy Linet získal 1. místo v kategorii Inovativní firma v soutěži Česká inovace 2015.

Snad co nejdřív najde tento snímač uplatnění nejen na všech odděleních v nemocnicích, v domovech důchodců, ale i v domácí péči, kde se o pacienty starají jejich příbuzní.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku  

ČIN

VČELKA, KTERÁ BODNE!

Inovátor: Michal Zwinger, projekt Včelka.cz
Vítěz Speciální ceny za společenskou prospěšnost

Také máte ve zvyku upokojovat své dítě před návštěvou lékaře tím, že injekce je jenom jako bodnutí včelky, které mu pomůže? Je tady nová včelka, která pomáhá překonat těžkosti se čtením a to úplně bezbolestně!

Čtvrtina gramotné populace trpí dyslexií nebo jinými poruchami čtení. Právě pro ně je určena aplikace Včelka, která čtenáře nejprve diagnostikuje a pak vytvoří seznam cvičení, který je pro něj specifický a unikátní," odpovídá Michal Zwinger, iniciátor projektu. „Poskytuje tak neomezenou zásobárnu správně zvoleného tréninkového obsahu, interaktivní cvičení, která baví a zároveň pomáhají."

Vcelka.czAplikace Včelka není určena jen pro děti, ale i pro dospělé, studenty z jiných kulturních prostředí učící se cizí jazyk, je i velkou pomůckou pro speciální pedagogy, kterým poskytuje přehled historie práce s klienty, dohled na jejich procvičování a možnost pomoci i na dálku. Včelka pomáhá řešit problémy se čtením a tím odbourává obrovskou bariéru ve studiu i pracovní kariéře. Konkrétní iniciátor projektu Včelka podle inovátorů neexistuje, jejich práce vychází z poptávky, protože podobná aplikace na trhu neexistuje. S problémy se čtením se setkávali už při předchozím projektu „Rozečti se", postupně nacházeli odborníky na tuto oblast a tak vznikl nový projekt pro všechny děti, který navíc dokáže pomoci i těm s problémy se čtením. „Byl to postupný proces, kdy se postupně krystalizovala jasná představa."

Každý nový projekt doprovází série úspěšných náhod, které projekt posunou dál. V případě aplikace Včelka byla touhle šťastnou náhodou účast v Laboratoři Vodafone – jen díky účasti je již projekt venku a pomáhá dětem.

Veškerý obsah tvoří speciální pedagogové, kteří čerpají především ze své praxe, co je při tomhle druhu projektu skutečně důležité, tak i samotní tvůrci mohou monitorovat úspěšnost vyvinuté aplikace a tak ji i v průběhu práce pořád zlepšovat. Speciální pedagogové spolupracující na projektu sami publikují odborné články o dané problematice."

Inovátoři plánují rozšířit svou aplikaci i v jiných jazycích, například v angličtině, tahle práce si však vyžaduje velké finanční náklady, protože je potřeba najít zahraniční odborníky z oboru. Cílem je udělat z aplikace Včelka robustní platformu, která zvládne jakákoliv cvičení pro kterýkoliv jazyk.

Za tenhle unikátní nápad a přístup, který je odbornější a obsáhlejší než v běžných hrách, které pomáhají dětem se čtením, získala Včelka (Levebee) v soutěži Česká inovace cenu za společenskou prospěšnost.

 WEB:  ZDE
 Vaše otázky a názory můžete sdílet s inovátory na našem Facebooku