Hlavní informace

Rostislav Vocilka: Úspěšný inovátor nesmí zapomínat na obchod

Ředitel společnosti Flowmon Networks se před několika lety rozhodl čelit zajímavé výzvě: byl najat firmou UNIS, aby podle přesných pravidel postavil technologický start-up. Jak se mu to podařilo a v čem vidí hlavní faktory úspěchu?

flowmon-tit

Prosím představte na úvod projekt Flowmon Networks a uveďte, v čem vidíte jeho inovativní přínos.

Tou asi nejviditelnější částí naší technologie je její využití v oblasti kyberbezpečnosti. Řešení analyzuje síťový provoz, komunikaci mezi počítači a na základě pokročilých algoritmů v něm umí odhalovat anomálie a bezpečnostní hrozby. A to i takové, které tradiční nástroje jako antivirus nebo firewall neodhalí. To je přitom v dnešní době, kdy jsou útočníci čím dál vynalézavější, velmi důležité. Dalším, neméně důležitým přínosem Flowmonu je, že pomáhá administrátorům se správou jejich IT prostředí, protože jim poskytuje přesné informace o tom, co se v něm děje. Flowmon typicky používá síťový administrátor, bezpečnostní specialista nebo správce aplikací.

Jaké byly okolnosti vzniku společnosti?

V roce 2006 jsem byl najat společností UNIS, abych dle přesných pravidel založil novou společnost, technologický start-up. Takže na jedné straně stála skupina nadšenců, otců zakladatelů, s unikátní technologií programovatelného hardware použitého pro řešení síťové bezpečnosti na nejvyšších možných rychlostech. Na druhé straně pak společnost UNIS coby technologický partner. Původní název start-upu byl INVEA-TECH, ten se v roce 2015 změnil na Flowmon Networks.

Cílem bylo realizovat transfer technologií s brněnskými univerzitami a sdružením CESNET a vybudovat ze start-upu o dvou lidech celosvětově fungující a prosperující firmu. Před touto aktivitou jsem působil přes 15 let v různých větších i středních společnostech v oblasti ICT, takže tohle byl tak trochu krok do neznáma. „Invea" však měla unikátní technologii, a to i ve světovém měřítku, proto jsem tuto výzvu přijal.

Kde a jak se tenhle nápad zrodil?

Na začátku byl evropský projekt sdružení CESNET. V jeho rámci se podařilo vyvinout světově unikátní prototyp 10 Gb/s hardwarově akcelerované karty, která byla použita pro realizaci zařízení na monitorování síťového provozu. Původně asi nikdo z vývojářů neuvažoval nad tím, že by se na základě toho dala založit firma. Nicméně evropští komisaři, kteří se k projektu vyjadřovali, doporučili založení společnosti s tím, že na světovém trhu existuje po takovém řešení poptávka. Proto se hlavní vývojáři rozhodli převést výsledky akademického výzkumu na komerční firmu. Od roku 2005 probíhala jednání mezi nimi, společností UNIS a sdružením CESNET o technologickém transferu know-how. V listopadu 2006 začaly přípravy vedoucí k zapsání nové společnosti INVEA-TECH do obchodního rejstříku.

vocilka 600

Souvisí projekt s vaším původním zaměřením, nebo to pro vás byl úplný krok do neznáma?

Ano, souvisí. Se společností UNIS jsem se znal již od roku 1992. Do roku 2000 jsem pracoval ve vedoucích pozicích ve společnosti, která UNISu patřila. V letech 2000 až 2006 jsem pak působil u skupiny vlastníků několika středních firem, opět v oblasti ICT, jako změnový nebo krizový manažer a získal jsem zkušenosti v oblasti rozvoje a změn společností.

V době nástupu do INVEA-TECH, resp. Flowmon Networks, v roce 2006, jsem měl již téměř patnáct let zkušeností. Vytvořit firmu tedy nebyl úplně krok do neznáma.

Jaké byly podle vás klíčové faktory úspěchu?

Podpor při vzniku firmy bylo mnoho a vzájemně se doplňovaly. Základem úspěchu byl tým kvalitních a obětavých lidí se špičkovou technologií. UNIS dal zázemí pro založení společnosti, JIC poskytl prostory, vzdělávání a podporu v začátcích obchodní expanze. Brněnské univerzity, tím myslím zejména Masarykovu univerzitu a Vysoké učení technické v Brně, poskytly smlouvy o transferu technologií a obrovské technologické zázemí, které bylo v počátcích společnosti stěžejní. V neposlední řadě musím zmínit sdružení CESNET, které poskytlo pro nás zásadní smlouvu o transferu technologie.

Výhoda byla, že jsem vždy měl možnost obrátit se na UNIS s žádostí o pomoc ve věcech právních, daňových a účetních.

Flowmon Networks

Flowmon budova_400Pomáhá firmám spravovat a zabezpečovat jejich síťovou infrastrukturu prostřednictvím moderní technologie monitorování a analýzy chování počítačových sítí na bázi datových toků (NetFlow/IPFIX). Díky řešení Flowmon získávají IT profesionálové po celém světě kontrolu nad síťovým provozem, zvyšují výkonnost aplikací a chrání své systémy před moderními kybernetickými hrozbami, které obchází tradiční zabezpečení.

Díky vlastnímu vývoji a výzkumu, partnerství s univerzitami a světovými technologickými lídry, jako jsou Cisco, IBM nebo Check Point, je Flowmon Networks jedna z nejrychleji rostoucích technologických firem v odvětví.


Co bylo na projektu nejtěžší?

Na začátku to byl převod technologie z akademického prostředí do komerční sféry. Tehdy, v roce 2006, oddělení transferů technologií na univerzitách teprve vznikala a zkušeností bylo málo. Přístup univerzit k jejich spin-offům se také mění, vytváří a stabilizuje.

Dnes za velkou výzvu považuji pokračování v expanzi do zahraničí. Na některých trzích se nám daří více, na jiných méně. Celkově však expanze zahraničních trhů probíhá uspokojivě, dnes nám zahraniční obrat tvoří asi 60 % obratu.

Měl jste od začátku jasnou vizi nebo se vše vyvíjelo ze dne na den?

Myslím, že bez jasné vize, čeho chceme dosáhnout, by to nešlo. Na druhou stranu, přestože jsme věděli, jak naši technologii nabídnout trhu, docházelo k určitým úpravám směřování a „pozicování". Ze začátku jsme například naši technologii zákazníkům i sami dodávali. Nicméně cílem bylo vybudovat mezinárodní síť certifikovaných partnerů, což se daří. Strategie se vytváří na roční bázi, vize pak máme tří a pětileté a vše se na roční bázi přehodnocuje k maximalizaci úspěchu.

SpolecneFoto 600

Jak si vybíráte spolupracovníky a partnery? Jsou nějaké klíčové aspekty, na které při tom kladete důraz především?

Na počátku to bylo jednoduché. Tým nadšenců kolem technologie byl díky CESNETu velmi široký a několik roků jsme získávali hotové odborníky, absolventy Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně. Tím byl zajištěn technologický růst. Do obchodního týmu se nám buď dařilo „přetavit" technologické pracovníky anebo jsme měli štěstí na výběr.

Nicméně poslední dva roky máme v Brně, kde sídlí naše centrála, potíže s nabíráním nových zaměstnanců do vývoje i obchodu. To je důvod, proč dnes zaměstnáváme již několik programátorů i v Praze.

Co se vám na cestě k současnému úspěchu nepovedlo a co vás to naučilo?

Nezdarů prozatím nebylo mnoho a nebyly zásadní. Nicméně pokud bilancuji, pak některé naše menší projekty skutečně nevyšly na sto procent. Lze zmínit například vstup na ruský nebo francouzský trh. Francii nyní zkoušíme znovu, Rusko prozatím pozastavujeme a vyčkáváme.

Jak vás tento projekt ovlivnil osobně?

Celkem výrazně. Na rozdíl od let 2000 až 2006, kde jsem společnosti měnil, a tím i relativně často střídal, zde jsem již 10 let zakořeněn. Mým cílem a výzvou je provést internacionalizaci naší společnosti. Práce mi vyhovuje, jsem obklopen velmi zdatnými spolupracovníky a kolegy, máme silné zázemí a výsledky se dostavují.

Jaké máte plány do budoucna?

V první řadě je to udržení stabilního růstu firmy. Ten probíhá ve více směrech. Technologicky musíme stále inovovat, abychom se udrželi na špici. To se nám daří, což potvrzuje i zařazení naší společnosti do světového přehledu Network Performance Monitoring and Diagnostics, který vydává agentura Gartner, největší výzkumná a poradenská společnost v oboru IT. Je to pro nás obrovský úspěch, protože existuje málo českých společností, které v nějakém Gartner přehledu figurují. Další růst naší společnosti patří do obchodní části, a to je internacionalizace firmy. Posilujeme naše pozice na trzích jako je Německo, Polsko, Benelux, Japonsko a vstupujeme na trhy nové.

Inspirujte nás

Kdo nebo co vás naposledy inspirovalo?

Na každém cizím úspěch hledám, jak bych se z něj mohl ponaučit.

Kdybyste měl jmenovat jednu osobnost, kterou považujete za inspirativní, kdo by to byl a proč?

To nedokážu. Dílčích vzorů mám hodně a z každého si beru, co se mi líbí a co považuji za užitečné.

Jak se udržujete v obraze? Máte zdroj informací či inspirace, který byste nám doporučil?

Zdrojů inspirace je dost. Jedním velmi pohodlným je internet. Dalšími zdroji jsou networkingové akce, workshopy...

Co nebo kdo vás postaví na nohy, když se nedaří?

Chalupa, rodina, internet a klid.

Co by podle vás nemělo chybět v „desateru úspěšného inovátora"?

Jednu důležitou věc skutečně mám. Je to vyvážení vývoje a obchodu. Nelze vyvíjet jen pro radost, vyvinuté se musí prodat. Jsem přesvědčen, že mnoho inovativních firem vyvíjí technologii a zapomíná na obchodní realizaci. Pak potřebují investici nebo musí firmu zavřít.

Co byste poradil začínajícím inovátorům?

Srovnávat se s těmi nejlepšími na světě a snažit se je překonat.

Které zdroje informací pravidelně sledujete a proč?

Musím sledovat technologické směry a vize v naší oblasti ICT a řešení bezpečnosti, obchodní trendy, ale i legislativu.

Doporučíte nám nějakou inspirativní knížku?

Život, internet a hlavně zkušenosti ostatních vstřebávat za své – to je moje kniha.


- Martin Zika -

Tento rozhovor vznikl v rámci projektu Příběhy České inovace (ČIN). Pokud máte ve svém okolí inovátora, o kterém bychom měli vědět, pošlete nám svůj tip na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rádi se za ním vypravíme na místo ČINu!

Příběhy ČINu pomáhá psát kreativní agentura Havas