Hlavní informace

Kate Pljaskovová: Vývoj technologického startupu je úžasná jízda

Jednoho dne jsem si uvědomila, že chci pomáhat lidem v jejich snaze dosahovat větší životní pohody. Začala jsem zkoumat dostupná řešení na trhu a odtud už vedla cesta k Liwely, popisuje zakladatelka projektu, v němž hraje velkou roli psychologie a neurověda.

Pljaskovova web

Jak jste začínala?

Na úplném začátku byl syndrom vyhoření, který mě postihl v době, kdy jsem byla pohlcena prací pro jeden startup. Uvědomila jsem si to až zpětně, ale příznaky jsou jasné. Byla jsem v projektu příliš citově angažovaná, jela jsem na autopilota „práce, jídlo, práce, spánek" a tak pořád dokola. Myslela jsem si, že když se nám nepodaří uspět, můj svět se zhroutí, málo jsem spala atd.

Jak jste z téhle situace dostala?

O pár měsíců později jsem si uvědomila, že chci pomáhat lidem v jejich snaze dosahovat větší životní pohody. Nechtěla jsem se ale připojit k Amnesty International. Začala jsem pracovat na novém projektu, mobilní aplikaci Liwely, která pomáhá ženám dosahovat více životní spokojenosti, zaměřit se na to, co je důležité atd.

Je to úžasná jízda. Mluvila jsem se stovkami lidí o tom, co pro ně znamená pohoda. Přečetla jsem tuny knih a studií z oblasti psychologie a neurověd. Vyzkoušela jsem více než 30 aplikací slibujících zlepšit duševní pohodu. Získala jsem úžasné poradce z Berkeley Computational Cognitive Science Lab. Dostala jsem přes padesát odpovědí, když jsem hledala společníka, který by do toho šel se mnou. Když jsme stavěli Liwely, nemohla jsem se dočkat, až to ukážeme světu. Jsem za to všechno vděčná.

Liwely

Liwely

Aplikace, jejímž cílem je pomoci lidem dosahovat větší životní pohody. Obsahuje sérii tréninkových plánů pro ženy, které jim pomáhají např. vypořádat se s pocitem přehlcenosti informacemi a možnostmi, s nalezením nejefektivnější cesty ke zlepšení, dále bojovat proti prokrastinaci, zlepšit schopnost vytrvat atd. Tréninkové programy jsou vytvářeny ve spolupráci s experty z oblasti psychologie a neurovědy.


Souvisí nějak projekt Liwely s vaším původním zaměřením, resp. povoláním, nebo to byl úplný krok do neznáma?

Je to technologický projekt, takže na jednu stranu ano. Ale z hlediska toho, čím se zabýváme, tedy psychologií a neurovědou, je to krok do neznáma. Vždy jsem však byla těmito obory naprosto fascinována a navíc mám neustálou potřebu sama na sobě pracovat.

Pamatujete si na chvíli, kdy přišla TA myšlenka?

Myslím, že první myšlenka přišla někdy v dubnu 2015 v Bartu, což je něco jako metro v San Franciscu, pár týdnů po mém vyhoření. Předesílám, že mě strašně baví pozorovat lidí. Tehdy bylo pondělí ráno, takže většina lidí měla protáhlé obličeje a už se těšila na pátek. Nikdy jsem nechápala, proč lidi nemají rádi pondělí. Popadla mě touha jim pomoci. Vůbec jsem nevěděla jak, ale začala jsem se hodně zajímat o současná řešení na trhu, a pak už to šlo směrem k Liwely. Večery, rána, víkendy a obědy strávené v knihách a jiných aplikacích, průzkumech trhu, uživatelských průzkumech atd.

Co nebo kdo vás tehdy inspiroval?

Všichni víme, že jako lidstvo máme ohromný potenciál, kterého ovšem většina z nás nedosahuje. To je pro mě věčná inspirace nejen v Liwely, ale i v přístupu k sobě sama.

Vysvětlete prosím podrobněji, proč aplikace Liwely vznikla a co je jejím smyslem?

Aplikace obsahuje sérii tréninkových plánů pro ženy, populární je např. tréninkový plán nazvaný Jak lépe zvládat stres. Přišli jsme na to, že většinu žen trápí pět základních problémů, které jim brání být spokojenějšími. 1) pocit přehlcenosti informacemi a možnostmi, 2) chybějící systém, tedy absence nejefektivnější cesty ke zlepšení, 3) prokrastinace, 4) schopnost vytrvat, 5) limitovaný čas, který mají samy pro sebe. Na všechny tyto problémy se v Liwely zaměřujeme. Tréninkové programy vytváříme spolu s experty z oblasti psychologie a neurovědy. Každý program obsahuje sérii 5-10 minutových úkolů a uživatel dostává jen jeden úkol denně.

Co nás na Liwely baví nejvíce, mimo potenciálu pomoci milionům žen po celém světě, je také to, že se kolem projektu začíná tvořit super komunita žen, které si navzájem pomáhají.

Co bylo podstatné na cestě od nápadu k realizaci?

Jsme stále hodně na začátku, ale máme super tým, s nímž se skvěle pracuje. Není to jednoduché, což je ale normální. A motor, který nás stále žene dopředu? Prostě nás to obrovsky baví.

Jak jste hledala spolupracovníky a partnery?

Napsala jsem na Medium.com článek, že hledám parťáka. Měl celkem dobrou sledovanost, 8000 přečtení, a ozvalo se mi 50 zájemců.

Jak vás osobně tento projekt ovlivnil?

Hodně! Máme ohromnou vizi a práce na ní je jako horská dráha událostí a emocí. Přehazujete jeden úkol za druhým, musíte se rychle rozhodovat o věcech, které se učíte za běhu a pořád nevíte, jestli děláte dobře. Jediná jistota je, že to když tak nějak vyřešíte. Je to neustálá práce s vaší psychikou, někdy se daří a někdy se zase všechno kazí. Hlavně se musíte velmi rychle učit a adaptovat.

Šla byste do toho znovu?

No jasně.

Co chystáte dál? Máte nějaký inovační sen?

Právě si jeden plním.

Inspirujte nás

Jak se udržujete v obraze? Máte zdroj informací či inspirace, který byste nám doporučila?
Twitter, audioknížky a podcasty.

Co nebo kdo vás postaví na nohy, když se nedaří?
Lidi.

Jak plánujete svůj den? Máte klasický diář, využíváte myšlenkové mapy nebo máte jiný systém?
Jsem posedlá prací na úkolech, které jsou v daný moment nejdůležitější. Takže každé pondělí trávím tím, že se zamýšlím nad celkovou situací a tím, co nás čeká a určím si tři nejdůležitější věci pro daný týden, často spolu s týmem. Pak už podle toho individuálně plánuji své dny. Každou neděli a nebo pondělí kontroluji, jestli se nám podařilo posunout se v oněch třech prioritách, sepíšu si, co bychom měli do příště zlepšit a vrhnu se na další plánování. Pak dělám ještě 3měsíční revizi. Funguji takto už deset měsíců a moc mi to vyhovuje.

Máte nějaký osvědčený recept pro boj s prokrastinací?
Jasný plán, dále hudba a když jde do tuhého, pak pomodoro.

Co by podle vás nemělo chybět v „desateru úspěšného inovátora"?
Každý by si měl vytvořit své desatero sám.

Co byste poradila začínajícím inovátorům?
Najděte si problém, resp. příležitost, která vám nedá spát. Z vlastní zkušenosti vím, že to je nejlepší motivace, která vydrží, i když se všechno kolem sype. A že se pořád něco sype.

Které zdroje informací pravidelně sledujete a proč?
Jednak Twitter, kde sleduji super lidi. Také newslettery a16z, zaměřené na podnikatele v oblasti technologií. Dále www.medium.com nebo YC blogposts. YouTube kanál Garyho Veynerchuka je super pro motivaci, když se vám nechce z postele. Sleduji všechny možné byznys podcasty, iTunes a pak pro nás oborově specifické články.

Doporučíte nám nějakou inspirativní knížku?
The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers od Bena Horowitze.


- Martin Zika -

Tento rozhovor vznikl v rámci projektu Příběhy České inovace (ČIN). Pokud máte ve svém okolí inovátora, o kterém bychom měli vědět, pošlete nám svůj tip na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rádi se za ním vypravíme na místo ČINu!

Příběhy ČINu pomáhá psát kreativní agentura Havas