Hlavní informace

Stanislav Martinec: Inovátoři by měli neustále vyrábět prototypy

S ředitelem společnosti Koma Modular, která získala několik ocenění za své produkty a inovátorství, jsme si mimo jiné povídali o úspěchu ve světě, baťovské inspiraci či o tom, jak se ve Vizovicích inovuje.

koma

Firma Koma Modular vznikla v roce 1992 v rámci privatizace JZD Vizovice, které bylo součástí známého JZD Slušovice. Jak vás tehdy napadlo, že byste mohl začít podnikat?

Bude to možná znít trochu neuvěřitelně, ale já měl podnikání v sobě od 15 let, tajně jsem toužil založit vlastní firmu.

Ale vždyť jste vyrůstal v době socializmu, podnikání přece tehdy bylo tabu.

Pravděpodobně jsem byl ovlivněn Tomášem Baťou. Hodně jsem četl jeho knihy a články, které v té době byly zakázané. Sháněl jsem je většinou na venkově, od starých „Baťovců", kteří tenkrát ještě žili, a to zcela změnilo můj život.

Jaké byly začátky Koma Modular?

Hlavním oborem činnosti firmy, kterou jsme zprivatizovali, byla výroba buněk a maringotek pro řemeslníky. Byznys to nebyl nic moc, o tyhle produkty nebyl na trhu moc velký zájem. Zásadním zlomem pro nás tehdy byla cesta do zemí Beneluxu a Skandinávie, kam jsme vyrazili pro inspiraci.

V čem byla tak zásadní, co jste tam objevili?

Poznali jsme tam systém tzv. modulární výroby, tedy stavebních prvků založených na principu kontejnerů, jejichž různé kombinace umožňují budování množství variant obytných, výrobních, administrativních a dalších typů objektů. A hlavně jsme viděli, že firmy tam tyto systémy vyrábějí jako auta, na výrobních linkách, byla to prakticky pásová výroba.

Ve Švédsku jsme zjistili, že důležitým prvkem modulární výstavby může být design. Viděli jsme tam celou řadu staveb založených na tomto principu, které zásadně změnily tvář měst. Navíc se tento způsob stavění ukázal jako velmi pružný a rychlý. A ve Velké Británii jsme měli možnost pozorovat další důležitý faktor: u těchto budov nemusí být na první pohled zřejmé, že byly vybudovány modulárním způsobem.

martinec

Inspirace je tedy zcela zřejmá. Vy jste ovšem oceňováni jako významní inovátoři. Jaké byly hlavní inovativní prvky vašeho přístupu k modulární výstavbě?

V první řadě jsme změnili rozměry, které do té doby vycházely z námořních ISO kontejnerů. My jsme přišli s různými, do té doby nepoužitými formáty a rozšířili jsme je až na 10 x 3,5 metru. Za druhé jsme vyvinuli nové výrobní linky. Když jsme začínali, dokázali jsme vyrobit jeden modul denně, dnes jich zvládneme dvacet. Třetí inovací bylo naše rozhodnutí zapojit do výrobního procesu designéry a architekty. Naše výrobky jsou z vysoce kvalitní pozinkované konstrukce, zákazník si dále může vybrat z celé škály možností např. různých fasád apod. Navíc umíme stavět rychle a flexibilně. Na začátku domluvená cena platí i na konci, neexistují žádné, ve stavebnictví obvyklé "vícepráce" atd. Zákazník si také "svoji" stavbu může přijít předem prohlédnout. A ještě jeden inovační prvek jsme zavedli. Jako první jsme spustili možnost pronájmu staveb. To se velmi osvědčilo třeba v případě školek, je díky tomu možné pružně reagovat na demografický vývoj.

Jakým způsobem se v Komě inovuje?

Pracujeme projektovou formou, většinou souběžně probíhá 3-5 projektů. Uplatňujeme obecná pravidla řízení projektů, ovšem nejdůležitější zásadou je podle mě vydržet. U inovací prostě celý proces přesně dopředu naplánovat není možné.

Jaká je vaše role?

Všechny projekty mají své vedoucí, já osobně koordinuji projekty mezi sebou, určuji priority a mám na starosti investice.

koma Koma Modular

Výrobce obytných, sanitárních, speciálních a nízkoenergetických modulů a modulárních staveb, Jeho roční produkce dosahuje 3500 ks, které jsou distribuovány z 85 % do zahraničí. Firma je držitelem řady ocenění, např. Zlaté medaile na mezinárodním stavebním veletrhu IBF 2000 v Brně, dále Zlaté plakety na mezinárodním stavebním veletrhu CONECO 2010 či bronzové medaile za architekturu za dodávku pavilonu ČR na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně a držitelem ocenění firma roku 2015. Firma má 240 pracovníků a její roční obrat dosahuje přes 850 milionů korun.


Má Koma Modular zvláštní oddělení pro inovace?

Nemá, nicméně na rok 2018 máme naplánované spuštění nového vývojového centra.

Jak bude tohle oddělení pracovat, kolik lidí v něm bude působit atd.?

Počítám se zhruba deseti lidmi, kteří se budou zaměřovat především na možnosti využití našich produktů v praxi. V současné době například vnímáme požadavek na výstavbu tzv. vertikálních farem, kde se plodiny pěstují v halách v několika patrech nad sebou.

Jakým způsobem si vybíráte spolupracovníky, kteří mají mít inovace na starosti? To asi není úplně jednoduché.

Není, vybrat ty správné lidi je jedna z nejtěžších věcí. Tihle lidé prostě mají trochu jiné návyky než pracovníci v "běžných" profesích. Důležitý je přístup k nim. Pokud budu arogantní šéf a křičet na ně, asi to moc dobře nedopadne. Sázím na zkušené, osvědčené kolegy, ale zároveň považuji za mimořádně důležité, aby do inovačního týmu přišly posily z úplně jiných oborů, které přinesou úplně jiný a čerstvý pohled. Člověka z úplně jiného oboru angažoval například Zbyněk Frolík z Linetu a výsledkem byl vynález unikátního pístu v jejich nemocničních lůžkách.

Za nezbytné považuji, aby součástí inovačního týmu byli dva lidé, kteří mají na starosti "pouze" sledovat dění ve světě a sbírání důležitých informací.

Inspirace je nepochybně důležitá. Kdo inspiruje vás?

Čtu knihy o příbězích lidí a firem jako je Google, Apple, Elon Musk, Steve Jobs, Tomáš Baťa atd. Myslím, že je důležité o nich nejen číst, ale nebát se jejich počínání aplikovat v praxi. Nemít strach překročit hranice české kotliny a nabídnout své produkty ve světě, kde lidé většinou vůbec netuší, jak skvělé věci tady v Česku máme.

Velkou inspirací je pro mě také cestování za klienty a rozhovory s nimi. Rovněž se snažím absolvovat workshopy zaměřené na problematiku řízení firem a rád čtu magazín Moderní řízení.

Vaše produkce jde z 85 procent na export. Díky čemu jste uspěli ve světové konkurenci, která před vámi měla náskok?

Úzkostlivě dbáme na to, aby lidé, kteří nás v zahraničí reprezentují, byli opravdu kvalitní a dobře se prezentovali. Zároveň se snažíme, aby rčení "náš zákazník, náš pán" v našem podání nebylo prázdnou frází. Takže děláme maximum pro to, aby náš servis byl špičkový. Když máme ve světě nějakou reklamaci, vždycky tam jedeme a snažíme se problém vyřešit k maximální spokojenosti zákazníka, což řada firem nedělá.

expo

Nelze se nezmínit o vaší zřejmě nejslavnější zakázce, kterou byla výstavba Českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2015. Projekt byl víc než úspěšný, je to pro vás fantastická reference. Určitě to ale nebyla žádná legrace, zažili jste během realizace nějaké kuriózní situace?

Český pavilon byl v první řadě potvrzením, že modulární výstavba dokáže vytvořit mimořádně zajímavé projekty a že je velmi vhodná pro akce typu konference, výstavy, olympijské hry a podobně. Po jejich skončení totiž není třeba budovy zbourat nebo je nechat ladem, jak tomu bylo v řadě případů, ale prostě je převézt a jednoduše použít někde jinde.

Kuriózní bylo například zjištění, že na naši rychlost a pružnost nebyli pořadatelé připraveni. Řídili jsme se zásadou FIFO, což vychází z anglického "first in, first out". Jde o to, že výrobek, který přijde jako první, by měl být taky jako první expedován, aby nezůstal ležet někde vzadu ve skladu. Takže my jsme Český pavilon nejen jako první postavili, ale i jako první demontovali. Na to Italové jen zírali, s tím vůbec nepočítali.

Příběh Koma Modular vypadá jako ideální cesta, na které nebylo překážek. Tak to ale většinou nebývá. Potkaly vás nějaké slabší chvilky, kvůli kterým jste třeba musel i dost riskovat?

Ano, byly takové okamžiky. Jsem vděčný, že jsem některé z nich přežil, a to doslova. V roce 1995 jsme měli existenční problémy, nebyly zakázky. Rozhodli jsme se hodně zariskovat a podepsali kontrakt s ruskou vládou na dodání modulů do Grozného, který byl tehdy centrem válečného konfliktu. Opravdu jsme stavěli uprostřed války. Bylo to mimořádně riskantní a náročné, a jak už jsem říkal: jsem rád, že jsme to přežili.

Těžké chvíle nás potkaly také v roce 2003. Tehdy jsme podcenili kalkulace, stavěli jsem za nízké ceny, a to nás dovedlo do velkých problémů. Situaci se podařilo zvládnout jen díky lidem a skvělému týmu Koma Modular, který firmu zase postavil na nohy.

Máte nějakou radu pro začínající inovátory? Např. co byste v inovačním procesu označil za vůbec nejdůležitější?

Naprosto nejdůležitější je podle mého vydržet. Člověku se mnohdy nedaří dosáhnout cíle, ale trpělivost přináší ovoce a je naprosto klíčová. Také platí rčení, že co slyším, to zapomenu, co vidím, to si zapamatuji a teprve to, co si vyzkouším, opravdu znám a umím. I proto je nesmírně důležité vždy vyrábět prototypy a ověřovat si vývojářské řešení a postupy na konkrétních reálných produktech, nejen teoreticky.

-Martin Zika-

Tento rozhovor vznikl v rámci projektu Příběhy České inovace (ČIN). Pokud máte ve svém okolí inovátora, o kterém bychom měli vědět, pošlete nám svůj tip na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rádi se za ním vypravíme na místo ČINu!

Příběhy ČINu pomáhá psát kreativní agentura Havas