Hlavní informace

Sipral - druhé jméno pro kvalitu a odvahu

Jedna z českých firem, kterým se podařilo prorazit na zahraniční trhy a mít tam solidní jméno, je pražský Sipral. Rukopis této fasádní firmy můžete najít na nejrůznějších budovách třeba v Paříži, Londýně, Sheffieldu, Manchesteru, Kodani, Bratislavě a samozřejmě také třeba v Praze, Brně, Olomouci i Plzni.

 

2 Diamond 006 

The Diamond, Sheffield (UK)

Sipral dělá prosklené fasády. Tohle, na první pohled nudné téma, však vyžaduje od firemního týmu pořádnou dávku fantazie. Ostatně, když nemáte fantazii, těžko budete dělat pro Louise Vuittona či světoznámého architekta Franka Gehryho.

„Odvaha, férové jednání, spolehlivost, kreativita a kvalita," shrnuje důvody, proč tahle firma z pražské Skalky obstává už roky na evropské scéně, její CEO Radim Koštial. „Tohle je specifické podnikání, architekti rádi doporučí svým zákazníkům firmu, která už předtím dovedla dobře zrealizovat  jejich vize. A když k tomu přidají to, že se s námi dobře pracuje, že dodržujeme dohody a že si umíme vždycky poradit, otevírá to dveře," dodává.

Co byl pro Sipral ten zlomový moment, kdy se vydal směrem k tomu, aby byl nejlepší firmou v oboru v Česku a respektovanou firmou v Evropě?

„Samozřejmě klíčový pro Sipral byl a je zakladatel a majitel Leopold Bareš, který se nikdy nebál jít do velkých projektů a taky dokázal kolem sebe vytvořit úžasný tým odborníků. Bez něj by Sipral vypadal jinak. A taky by jinak fungoval," zdůrazňuje Koštial. S Barešem byli společníci v podnikání od začátku devadesátých let do roku 2002. Koštial se vrátil před rokem na pozici Obchodního ředitele, Výkonným ředitelem je od prosince loňského roku, Leopold Bareš zůstal jediným majitelem a předsedou představenstva firmy. Sipral od samého začátku stavěl na „dokonalém technickém řešení". Díky tomu začala firma brzy dominovat českému trhu v kvalitě i v  kvantitě. Prostě jednička. A v Sipralu se začali záhy rozhlížet i za hranice republiky.

„Být nejlepší v Česku je krásné, i když udržet si takové renomé není jednoduché. A když chcete uspět v zahraničí, je to ještě těžší. Ale zase o to víc naučíte a posune vás to o míle dál " vysvětluje CEO, proč firma neustále vylepšuje způsob, jakým projektuje, ve svém moderním závodě v Jirnech u Prahy vyrábí hotové panely, dodává na stavbu a montuje.. Sipral tak například používá 3D software systém, který se používá i v průmyslu a jemné mechanice. Ve vlastním firemním Track & Trace systému má zase prakticky každý dílek fasády svůj rodný list a je o něm dohledatelné například to, kdo a kdy ho navrhnul, vyrobil, smontoval, vyskladnil a namontoval na stavbě. Klienti mohou v tomto systému sami sledovat, jak postupuje výroba jednotlivých částí fasády. „Takhle propracovaný systém nemá v Česku nikdo a v zahraničí jen některé firmy," poznamenává ředitel.

V historii Sipralu hrála významnou roli i šťastná souhra událostí, třeba v období kolem let 2002 a 2003, kdy se v pražském Karlíně realizoval Danube House a později Nile House.

 

8 Nile house

Nile House River City Praha

„Tyhle realizace nám například v důsledku otevřely dveře k Louisi Vuittonovi. Konzultanty na stavbě byli totiž Francouzi z ateliéru RFR, kteří z našich řešení a přístupu byli nadšení doporučili nás dál. Díky tomu mohl Sipral v letech 2005 a 2006 realizovat ty úžasné dekorativní mříže ve vlajkové prodejně Louis Vuitton na Champs Elysée v Paříži. Jednoznačně pozitivní zkušenost klienta pak byla zase později pootevřenými dveřmi k projektu Nadace Louise Vuittona v Paříži od Franka Gehryho" vypráví Koštial.

Ve stejných letech se Sipral vydal i do Velké Británie, kde má za sebou několik nádherných realizací v Londýně, Manchesteru, nejpozději pak nedávno dokončený designově jedinečný Diamond, budovu univerzity v Sheffieldu. Stavbu navrhl Matt Cartwright a jeho Twelve Architects. Veškeré aktivity v Británii jsou řízeny dceřinnou firmou Sipral UK. V současnosti je Anglie pro Sipral hlavním trhem, i když se firma letos vrací také domů a po čase realizuje dva projekty v Praze.

To, co všechny na Sipralu baví, je geneze tvorby řešení, vymýšlení a kreativita. Geneze, jakou například dokládá několikaletý společný vývoj technického řešení fasády Nadace Louise Vuittona, od prvotní skici Franka Gehryho po úspěšně dokončený projekt.

Radim Koštial vypráví a pouští k tomu projektové 3D animace. Svítí mu oči. Pro atypické fasády které Sipral rád dělá, musí jeho projektanti vymyslet kompletní řešení. Jaké bude sklo, hliník a další části fasády, jak bude vše poskládané a tvarované, jak velké budou jednotlivé díly, jak se spojí k sobě, jak se dostanou na své místo a samozřejmě i to, jak se na stavbě zavěsí. Šedesátka vlastních a externí projektantů má plné ruce práce. Vymyslet pro fasádu třeba základní univerzální spojovací prvek, nebo přijít na to, jak se budou díly fasády dostávat na své místo v atypicky lomené konstrukci, to jsou úkoly, jejichž složitost je laikovi zřejmá nejlépe právě z animací. Pak už se o jejich složitosti pochybovat nedá.

 

3 Quadrio narodni fin 3

Quadrio, Praha, Národní

„Musíme neustále vylepšovat. Jsem nadšený z aktuální iniciativy několika mladých kluků z projekce, kteří, zdá se, vymysleli způsob, jak naprogramováním určitých parametrů podstatně zkrátí čas tvorby 3D modelů. V současnosti probíhají testy, ale vypadá to velmi nadějně. Další tým zase pracuje na projektu eliminace jedné fáze tvorby výrobní dokumentace přímým exportem dat do obráběcích strojů. To všechno nám umožní zrychlit a zefektivnit náš proces designu."

 

6 FLV

Fondation Louis Vuitton, Paříž (FR)

Bylo někdy Sipralu „ouvej"?

„No samozřejmě! Když přišla krize, dopadla těžce i na Sipral. Mezi roky 2008 a 2010 jsme díky kurzu museli i opustit trh v Británii. Jenže v Česku se v té době v podstatě nestavělo. Ve firmě jsem tehdy nebyl, ale vše jsem detailně sledoval. Leopold Bareš se svým managementem tehdy museli zavést tuhý krizový management a propustit asi třetinu lidí. Firma ale přežila," dodává Koštial. Sipral se dnes strategicky snaží rozložit své aktivity do více zemí, aby ji příští krize nezastihla v nedbalkách. Kromě tradiční Francie a Británie, kam se po krizi Sipral co nejdřív vrátil tak nyní například pracuje na fasádě spalovny Amager Bakke v Dánsku. Ta je, mimochodem, navržená tak, že na ní bude funkční sjezdovka. Projekt navrhla současná architektonická hvězda Bjarke Ingels se svým studiem BIG.

 

1 Haussmann 41

Verticalité, Printemps Haussmann, Paříž (FR)

„V Dánsku už jsme etablovaní a chceme na naši přítomnost ve Skandinávii navázat a vstoupili jsme tedy do zajímavých tendrů v Kodani, Oslu a Goteborgu. Když byla řeč o studiu BIG, bojujeme o jejich další odvážný projekt, mrakodrap v centru Frankfurtui a v domácí konkurenci to není vůbec jednoduché. V Německu je toho méně na vymýšlení, je toho hodně už daného v zadání, kdežto v Británii se s vaší kreativitou rovnou počítá. Říkají tomu Design & Build, každá firma v tendru může přijít s úplně jiným řešením. A to nás baví," zdůrazňuje CEO. Když už jsme u srovnávání, oceňuje na Velké Británii i jejího tradičního ducha. „Je to tam mnohem otevřenější, přímější a moc se nekecá, což se o téhle branži v Česku moc říct nedá."

 

4 florentinum 13

Florentinum, Praha

Když má česká firma za sebou zakázky od Vuittona, dánské vlády, fasády pro nejznámější světové architekty, může ji ještě něco na evropském trhu zastavit?

Může. „Třeba velikost. V tendrech se setkáváme s firmami, které mají stejně jako my obrat kolem miliardy ročně. Jenže u nich to je miliarda eur či liber. Občas nás z těch největších projektů vyřadí už prostě to, že jsme ve srovnání s tou největší konkurencí pořád relativně malá firma," konstatuje Radim Koštial. Ale každá účast v tendru v zahraničí posouvá schopnosti Sipralu dál. Stavební předpisy se průběžně zpřísňují, zákazníci mají větší a větší nároky, a pokud společnost nechce v tendrech být jen do počtu, musí tyhle požadavky umět splnit. „Už jen tím se posouváme dál. Nedovolí nám to usnout na vavřínech, což by byl začátek konce. Jdeme dál a nebojíme se ničeho. Po příchodu do Sipralu mě fascinovala ta ohromná koncentrace dokonalých odborníků, těch nejlepších na trhu. Nemůžeme fungovat bez nejlepších designerů, projektantů a projektových manažerů."

 

7 manchester 1

1 New York Street, Manchester (UK)

Za celou dobu našeho povídání Radim Koštial nemluví o „svých lidech". Vždy je za jeho vyprávěním cítit, že to jsou spíš kolegové. Kdyby o nich uvažoval jinak, nejspíš by to nefungovalo. Ten, kdo pracuje pro Sipral, patří totiž ke špičce. Minimálně v Česku. Firma neustále inzeruje, že přijme projektanty. Ti musí nejen splňovat odborné předpoklady, ale také by měli umět anglicky, protože nikdo neví, kdo kdy bude muset komunikovat s někým z projekční kanceláře někde v Evropě. „Chceme ty špičkové, anebo ty, kteří chtějí být špičkoví a mají pro to předpoklady. Takže máme zájem o profíky s praxí, ale také o schopné absolventy, kteří ovšem mají ochotu na sobě tvrdě makat," uzavírá Radim Koštial, ředitel české firmy Sipral.

 

5 karlin 1

Main Point, Karlín, Praha


Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu skvělých nápadů do dalších projektů! 

Petr Šídlo


 

PĚT OTÁZEK PRO RADIMA KOŠTIALA:

Kdo vás inspiruje?

Na to neumím jednoduše odpovědět. Mám nedůvěru k inspirativním modlám. V podstatě mě inspiruje skutečně kdokoli a cokoli, u koho nebo čeho si řeknu „super!"

Jak se informačně udržujete v obraze?

Ztuha. Válčím s časem, ale snažím se číst Respekt, Forbes, zprávy a novinky ze světa a z branže architektury a stavebnictví, klidně i na sociálních sítích, občas zavítám na servery jako FastCompany, Harward Business Review a podobně. Život bez internetu si nedokážu představit

Co vás postaví na nohy?

Paradoxně den s kolegy nabitý úspěšným řešením těch největších průšvihů, to mě fakt nabíjí. Nikdo mi to nevěří, ale je to tak. Než jsem se vrátil na Sipral, byl jsem asi tři roky na volné noze jako konzultant. To mě vážně ubíjelo, potřebuju lidi, interakci.

Jak si plánujete den, práci, život?

Jsem benchmark v katastrofálním plánování času, jak v práci, tak v soukromém životě. Především moji rodiče a kamarádi by mohli vyprávět...

V čem vidíte klíč k úspěšné inovaci?

Především ve velkých cílech. Když si vezmete větší sousto, než na jaké v současnosti máte, nezbyde vám než začít dělat věci jinak a líp. A ve společném zaměření těch nejlepších na věc tak, aby ta práce všechny každý den nadchla a všichni pak zažívali ten společný zápal pro věc. Šéf tu není od toho, aby lidem říkal, co a jak mají dělat, ale od toho, aby jim pomohl se realizovat. Když máte ty nejlepší lidi, nápady pak přichází samy. 

 

 


Významná data v historii firmy

1991 – založení firmy

1996 – v říjnu první zahraniční realizace (Check point Charlie, Berlin)

2005 – od toho roku Sipral projektuje své zakázky ve 3D CAD systému solidWorks

2006 – založení dceřiné společnosti Sipral v Anglii

2008 – zahájení výroby v novém Logistickém centru v Jirnech u Prahy

2008 – v listopadu otevřena pobočka Sipralu ve Francii

2012 – v květnu 2 dostala stavba Main Point Karlín v Praze certifikát Leed Platinum a cenu MIPIM Award

2014 – v prosinci založena pobočka v dánské Kodani

 

 

 

Tento rozhovor vznikl v rámci projektu Příběhy České inovace (ČIN). Pokud máte ve svém okolí inovátora, o kterém bychom měli vědět, pošlete nám svůj tip na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rádi se za ním vypravíme na místo ČINu!

Příběhy ČINu pomáhá psát kreativní agentura Havas