Hlavní informace

Petr Steklý - Slepá ulička vždy vede do další. A na konci je řešení

Dalším ČINovátorem, který nás provedl svou trnitou cestou zavádění inovace do veřejného života, je Petr Steklý, zakladatel společnosti Prostor, o. p. s. a projektu Lepší místo. Mobilní a webová aplikace Lepší místo umožnuje občanům zasílat připomínky k tomu, jak jsou či nejsou spokojeni se svým okolím přímo na nejbližší odpovědný úřad. K pozitivním přáním občanů zároveň přitahuje pozornost firem a s jejich pomocí zlepšuje život ve městech.

 

 

Stekly 4

 BIO

Petr Steklý vystudoval střední průmyslová školu, v letech 1997 až 1999 se věnoval civilní službě. Od roku 1999 do roku 2003 působil jako vychovatel v Dětském výchovném ústavu. Poté studoval vysokou školu se zaměřením na pedagogiku, kterou ukončil v roce 2006. V roce 2002 založil Prostor, o. p. s., ve které působí dodnes.  


Pane Steklý, můžte nám popsat, jaké byly začátky Vaší společnosti Prostor, o. p. s. a projektu Lepší místo? 

Společnost Prostor, o. p. s. vznikala postupně mezi rokem 2000 a 2002. Začínali jsme s poskytováním sociálních služeb v okrese Kolín a Kutná Hora. Protože jsme lokálními patrioty, nezajímají nás jen služby nabízené potřebným lidem, ale snažíme se nacházet v regionu nějaké souvislosti. Naším klientem tak není jen člověk samotný, ale také region či město, ve kterém působíme.

Naše cesta budování sociálních a vzdělávacích služeb se v pozitivním slova smyslu zkřížila s automobilkou TPCA. Začali jsme administrovat její grantový program, v té souvislosti jsme se dostávali k dalším zajímavým projektům a k myšlence společenské zodpovědnosti firem. Na jejím základě se zrodila myšlenka nastartovat projekt Lepší místo a vzápětí také sociální podnik Social trade. Vytvořili jsme ekosystém služeb zahrnující sociální služby, vzdělávání a regionální rozvoj.

Souvisí Lepší místo nějak s Vaším původním povoláním nebo to byl úplný krok do neznáma? 

Domnívám se, že nesouvisí, jsem vystudovaný strojař, takže posun k sociálním službám byl velký úkrok stranou.

Co bylo hlavním impulsem zrodu Lepšího místa? 

Hlavním impulzem bylo zlepšovat veřejný prostor. Chceme dělat města čistá, funkční a plná života. Zapojit lidi, vytrhnout je z lhostejnosti dané mnohdy složitostí systému. Proto mobilní aplikace. Na zlepšení a propojení stačí 30 vteřin. Nápad vytvořit Lepší místo vzešel od mého blízkého kamaráda, Jiřího Rozvařila. Ten ve svém městě neustále při cestě do práce narážel na hromadu asfaltu, která na místě překážela a činila ho nepřitažlivým. Navíc, místní úřad o ní ani nevěděl!

Kamarád tento "nešvar" vyfotil a to byl vlastně první krok ke vzniku aplikace Lepší místo.
Pak následovaly další nápady, které ke mně přicházely ze všech stran. Bohužel, jak je v dnešní době už běžné, projekt nechtěl nikdo vzít pod svá křídla a financovat ho. Trvalo nám asi rok, než jsme našli modely, jak projekt financovat, ale našli jsme je! ☺

Můžete říci, zda s Vámi úředníci spolupracují? Opravdu dělají vše pro to, aby byly nedostatky odstraněny? 

Lepší místo funguje u měst nad 5 000 obyvatel, která se do aplikace zapojila. Těch je přes 100. Vše je obtížně definovatelné a tak systém měří čas rychlosti reakce úřadu a dobu řešení. Je to nástroj pro dokladování efektivty úřadu a edukaci občana, neboť ne vše ve městě náleží městu. Některý majetek je státu, kraje či patří soukromým osobám. Svět je složitý. Lepší místo jej zjednodušuje, čímž zlepšuje život ve městě.

Jaký je podle Vás inovativní přínos Vašeho projektu? 

Podle mého názoru Lepší místo přináší dva benefity. Jednak propojuje přání občanů s výkonným orgánem města - radnicí a také s firmami v regionu. Díky tomuto propojení vzniká přidaná hodnota  tak, že město se rozvíjí odspoda i seshora. Zároveň je každý tip - report na naší aplikaci prací či zakázkou, tedy vytváří pracovní příležitosti.

 


"Víte, že?"

Projekt Lepší místo Vám přináší službu a aplikaci, díky které můžete vylepšit svůj životní prostor - město nebo vesnici – zkrátka prostředí, ve kterém žijete a pracujete. 

 logo lepsi misto_horizontal

 

O jak průlomové řešení se podle Vás jedná?

Spolu s našimi partnery jako je Vodafone, Microsoft či Impact HUB Praha pracujeme na tom, aby se o Lepším místě hovořilo jako o systémovém nástroji, jež změnil Česko k lepšímu. Vytváříme systém, jež měřitelně akceleruje rozvoj měst odshora i odspoda. Slovo měřitelné je důležité: Co nezměříš, nezlepšíš. Mimo jiné měříme aktivitu lidí, počet prostředků jež mají reálný dopad na rozvoj měst a počet pracovních příležitostí, jež naše tipy vygenerují.

Jaký bude mít podle Vás Lepší místo dopad? 

Hrubé lokální štěstí. Bude čisto a ve městech bude více prostředků na konkrétní akce.

Co bylo na projektu nejtěžší? 

Nejobtížnější bylo najít na projekt finance. Velmi důležité bylo podle mne také nebát se bourat to, co již bylo vytvořeno, jelikož při naší cestě k Lepšímu místu jsme narazili na hodně slepých uliček.

Pomáhal Vám někdo při realizaci projektu? 

Velkou oporou mi byl kolega, Ondřej Zapletal a také tým lidí z pražského HUBU, Vodafonu a Microsoftu.

Jak jste hledal spolupracovníky a partnery? Bylo to těžké? Čím jste je přesvědčil? 

Vlastním odhodláním, prací a výsledky.

Bylo něco, co Vás vysloveně zaskočilo? 

Byl jsem zaskočen každou slepou uličkou, která se přede mnou objevila v průběhu přípravy Lepšího místa. Pocit, kdy si myslíte, že již znáte cestu a pak jste zaskočen překážkou, není příjemný. Znova se vracíte na začátek a hledáte novou cestu.

Co se Vám na cestě k současnému úspěchu nepovedlo a co Vás to naučilo?

Bylo toho více. Například nám nevyšla fundraisingová kampaň, nezkontaktovali jsme ambasadory neziskového sektoru, kteří by naši myšlenku dál posouvali kupředu, neuspěli jsme s masivním prodejem do všech měst a obcí v ČR za malé peníze, také s prodejem do větších měst za více peněz.

Jak Vás osobně projekt Lepší místo ovlivnil? Šel byste do toho znovu? 
Určitě bych projekt "rozjel" znovu. Teď je rozpracovaný, podle mne má smysl, něco takového tu chybělo. Lepší místo je ještě práce na dlouhou dobu. A to mne těší.

Přemýšlel byste jinak? 

Už několikrát jsem si říkal, že jsem měl při projektování aplikace začít z druhé strany. Nezačínat tzv. zezadu. Dnes bych si nejdříve zjistil, jaké budou možnosti financování projektu, a pak bych teprve vytvořil aplikaci.

Co chystáte do budoucna? Máte nějaký inovační sen? 

Protože projekt není ještě zcela hotový, je na něm stále co zlepšovat. Přeji si, aby dobře sloužil lidem, městům i regionům, prostě, aby našel celorepublikové využití.

Kdo nebo co Vás naposledy inspirovalo?

Inspiroval mne Jiří Sekerka, UX specialista (navrhuje uživatelská rozhraní např. webových a mobilních aplikací) myšlenkou, že při hledání motivů uživatelů mobilní aplikace je potřeba pracovat s představou, že mobilní telefony neexistují.

Co nebo kdo Vás postaví na nohy, když se nedaří? 

Pomůže mi, když jsem chvíli sám.

Co by podle Vás nemělo chybět v "Desateru úspěšného inovátora"? 

Podle mé zkušenosti by v takovém desateru neměla chybět pokora.

Co byste poradil začínajícím inovátorům?

Slovy písně skupiny Gogol Bordelo - "myslete globálně, jednejte lokálně!" Prostě, je dobré výsledky své práce vždy měřit. Tak nejlépe totiž zjistíte, zda to, co chcete udělat, není hloupost. Hranice mezi inovací a hloupostí je totiž nesmírně tenká.

Doporučíte nám nějakou inspirativní knížku? 

Teď mám rozečtenou knihu o Václavu Havlovi z pera Michaela Žantovského.

Napadá Vás, jak byste mohl pomoci ČINu v jeho misi? 

Pokud se mi podaří můj projekt realizovat, budu o něm všude mluvit, budu vyprávět svůj příběh. Musím ale všem vzkázat: "Každý si musí svými slepými uličkami projít sám!"


Děkujeme Vám za rozhovor a přejeme Vám, ať najdete cestu z každé slepé uličky! 


Kateřina Hanibalová

 

Tento rozhovor vznikl v rámci projektu Příběhy České inovace (ČIN). Pokud máte ve svém okolí inovátora, o kterém bychom měli vědět, pošlete nám svůj tip na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rádi se za ním vypravíme na místo ČINu! 

Příběhy ČINu pomáhá psát Havas PR