Hlavní informace

Ing. Věra Babišová - Změna je možná

Od února 2016 Vám na našich stránkách pravidelně přinášíme Příběhy České inovace – sérii inspirujících příběhů osobností, inovátorů, či jejich podporovatelů. Každý měsíc představujeme příběhy čtyř osobností, které nominují renomovaní odborníci ve čtyřech kategoriích - Firmy, Startupy, Veřejná sféra a Věda a výzkum pro praxi. Chceme inspirovat k inovativnímu přístupu nejen firmy, ale i jednotlivce. Na příbězích konkrétních lidí ukážeme, že nic není nemožné!

Jako ochutnávku jste si v lednu mohli přečíst Příběh Ing. Věry Babišové z firmy A-Giga, ČINovátorky měsíce ledna, z kategorie Veřejná sféra. O inovativním přístupu v zaměstnávání vězňů v rámci projektu Změna je možná si s Ing. Věrou Babišovou povídal Libor Kašparovský, ředitel České inovace.


babisova

Bio

Vystudovala VŠE v Praze. Pracovala v mezinárodním obchodě, od r. 1991 podniká. Je jednatelkou několika společností. Nejužší rodinu tvoří s manželem a dvěma dospělými dětmi. Miluje sport, cestování a divadlo. Inspirativní osobnosti: Petr Sýkora (Dobrý anděl) a Marek Eben.

Cena SozialMarie

Je nejstarším evropským oceněním pro sociální inovace. Soukromá rakouská nadace Unruhe (Neklid) jí letos už pojedenácté vyznamenala projekty ze střední Evropy, které nabízejí nová řešení pro naléhavé společenské výzvy. Spol. A-GIGA v r. 2015 získala 3. místo.
Více: www.sozialmarie.org.


Paní Babišová, představte, prosím čtenářům našeho blogu krátce Vaši společnost a vznik sociální inovace "Změna je možná".

My v naší firmě A-GIGA vlastně vůbec nevěděli, že to, o co jsme od roku 2010 usilovali, se může takto titulovat. A-GIGA je zavedená telemarketingová agentura, která pro své klienty zajišťuje četné formy profesionálních služeb.

V r. 2010 jsem přijala na manažerskou pozici paní Lenku Hrubou, jejíž manžel pracuje jako psychoterapeut ve věznici Vinařice. Manželé Hrubí navrhli řešit fluktuace našeho call-centra proškolenými jednotlivci ve výkonu trestu. Dobrý nápad, ale složitá cesta k realizaci. Důležité bylo, že ředitel vinařické věznice projekt podpořil, takže jsme přikročili k činům.

Takže vězni mají reálný zájem pracovat?

Většinou ano, hlavně mají zájem se po výkonu trestu ihned zapojit do běžného života. Nezůstat bez prostředků a vyhnout se recidivě. Propuštěný dostane při odchodu z věznice pár set korun, s nimiž logicky dlouho nevydrží. Resocializace a zajištění zaměstnání je velký problém. Věznice ve Vinařicích je určena především pro recidivisty. Jde o opakované, dlouhodobé výkony trestu. Bez sociální podpory je návrat zpět do vězení takřka jistý.

Stát neumí zajistit proškolení či rekvalifikaci a práci pro odsouzené ve výkonu trestu?

Ne. U nás ne. V zahraničí je praxe jiná. Je tam spousta příkladů, jak vězni mohou získat pracovní zkušenosti, které jsou zajímavé pro trh práce. Nejde tedy pouze o zaměstnávání vězňů, ale o získání takových předpokladů pro pracovní i sociální uplatnění po propuštění, které sníží pravděpodobnost jejich recidivy a tím zátěž pro veřejné výdaje. V zahraničí jsou využívány nástroje (tzv. Social Impact Bonds), kde výsledek, tedy prokazatelné snížení recidivy, je podmínkou vyplacení výnosu pro investory. Finanční zprostředkovatel proto musí najít takové realizátory resocializačních programů, kteří tohoto výsledku dosáhnou s nejvyšší efektivitou.

Říkáte, že v zahraničí jsou tyto společenské potřeby řešeny. V čem tedy spočívá unikátnost vašeho projektu? Letos jste za něj dokonce získali rakouské ocenění SozialMarie.

Světově unikátní je fakt, že jsme do problému vstoupili od A do Z. A-GIGA řeší ekonomický problém, tedy vysokou fluktuaci pracovníků, tím, že řeší problém sociální - zvyšuje pracovní a sociální kompetence cílové skupiny, tím i snížení recidivy. Řešení vyžaduje počáteční investice, ale po zavedení je ekonomicky udržitelné a sociálně výnosné. Vytváří zároveň ekonomickou a sociální hodnotu.

Ve spolupráci s panem Hrubým jsme prováděli výběr jedinců (někteří z nich nikdy v životě dlouhodobě nepracovali), zajišťovali jsme důkladné proškolení, neboť, kromě základních pracovních návyků, je práce v call-centru náročná ve zvládání profesionální obchodní komunikace a stresových situací.

10 zaškolených jedinců jsme po propuštění zaměstnali v naší firmě, dalších cca 10 u jiných subjektů. Zazálohovali jsme je mzdově, sehnali jim ubytování...Pokud po propuštění hned nastoupí do práce, kterou umějí a mají vyřešeny základní potřeby, pak recidiva radikálně klesá.

Byla tam dílčí zklamání, ale z těch nejlepších, a byli to třeba kluci na drogách, se časem stali i lídři našich týmů.

babisova2

Víte, že...?

  • ČR vydá na správu vězeňství cca 9 miliard Kč ročně.
  • 1 vězeň ve výkonu trestu stojí státní kasu cca 40.000 Kč / měs.
  • 60 -70 % propuštěných z výkonu trestu v ČR recidivuje
  • U účastníků projektu A-GIGA dosahuje recidiva 24 %

Paní Babišová, prozraďte, kolik vězňů prošlo procesem zaškolení do Vašeho projektu?

Za 4 roky trvání projektu prošlo procesem cca 400 vězňů vybraných vedením věznice Vinařice. Sítem školení prošlo do finále 150 odsouzených. Celkem 150 pracovníků, kteří byli schopni plně vykonávat své pracovní povinnosti v denním rozsahu 4 - 8 hod denně.

Tak to zní velmi pozitivně. Jak si projekt vedl ekonomicky? Jistě vám vznikaly nemalé náklady...

S manželi Hrubými nám to společensky dávalo velký smysl, šla jsem do toho i bez dotační podpory a dva roky jsme byli s projektem v červených číslech. Náklady byly vyšší, neboť byly vyšší nároky na zaškolení, bezpečnost dat, hardware a software. Až v r. 2014 jsme dosáhli na dotační titul ministerstva práce a sociálních věci na podporu sociálních inovací, díky čemuž jsme mj. mohli rozšířit podporu a poskytované služby osobám zapojeným do projektu ve vězení i po propuštění. Ekonomicky jsme se v r. 2014 také postupně dostali do plusu.

Všímám si, že v souvislosti s projektem používáte minulý čas... Má Váš příběh nějaký bod zlomu?

Projekt "Změna je možná" se, přes své dětské nemoci, vyvíjel pozitivně. A to do té doby, než jej začala mediálně atakovat TV NOVA, která "senzačně odhalila", že odsouzení pracují v call-centru komerční firmy a nahlíží do výseků klientských dat. Tlak a konfrontace ze strany redakce TV NOVA byly enormní. Následovala jednání, vysvětlování a řada vyčerpávajících kontrol, včetně z Úřadu na ochranu osobních údajů. Nikdo ovšem neshledal z naší strany nejmenší pochybení. Bohužel to mělo na projekt destruktivní dopad.

Jak může mediální negativní kampaň ovlivnit rozjetý sociální podnik?

Kromě finanční ztráty a těžkého období ve firmě, jsme zaznamenali ztrátu důvěry u generálního ředitele Vězeňské služby, což de facto vedlo k vypovězení smlouvy ze strany vedení vinařické věznice. Takže přes naprosto zjevné společenské a sociální benefity projektu, přes mezinárodní ocenění našeho týmu, je dnes projekt zastaven.

Komplikovaný vývoj s nedobrým koncem... Co jste se z této zkušenosti naučila?

Někteří kamarádi to nechápali: "Proč to nenecháš být?", ptali se mě. Ale má rodina mě dlouhodobě podporovala. Znala všechny detaily. Já osobně jsem dnes manažersky zkušenější, možná opatrnější, rozhodně více sociálně zaměřená. Kromě získané ceny SozialMarie bylo pro mě velkou satisfakcí, když jsem byla pozvaná k odborným konzultacím do Londýna, kde jsem absolvovala spoustu jednání, a to i na úřadu vlády.

Inspiroval Váš projekt v ČR někoho dalšího?

Nevím o nikom, kdo by podobně komplexně jako my vstoupil do problematiky resocializace propuštěných vězňů.

Máte jako jednatelka A-GIGA zájem restartovat a šířit dál tento prospěšný projekt?

Problém resocializace vězňů by měl být řešen především systémově. Náš projekt je inovací "zezdola". Nám v A-GIGA to stále dává velký smysl a jsme připraveni o restartu projektu jednat. Navazujeme partnerství s Ministerstvem spravedlnosti a věříme v dohodu s generálním ředitelem Vězeňské služby. Zároveň pokud máme projekt obnovit, požadujeme vlastní smluvní garance. Pak jsme připraveni se s novým projektem, spolu s naším obchodním klientem, okamžitě přihlásit k dotační výzvě Ministerstva práce a sociálních věci, z jehož strany máme velkou podporu. Pokud nás podpoří i inovační komunita, jen dobře. Téma "Změna je možná" se dotýká nás všech.

Závěrem otázka - co, podle Vás, znamená slovo INOVACE?

V tom nevidím nic složitého. Prostě udělat něco, co ještě nikdo nezkusil.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce, aby se Změna stala reálnou!

Libor Kašparovský


Pokud máte ve svém okolí inovátora, o kterém bychom měli vědět, pošlete nám svůj tip na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Rádi se za ním vypravíme na místo ČINu!

Příběhy ČINu pomáhá psát kreativní agentura Havas