Hlavní informace

5Q pro Beatu Pilnou z DEGIRANS SE

5q-pro-beatu-pilnou-z-degirans-se

Cesta od nápadu k úspěchu nebývá v drtivé většině případů zrovna krátká, dlážděná a dobře značená. Startupy musí kromě zlepšování vlastních produktů a služeb věnovat velký díl pozornosti též managementu, shánění investic a rozvíjení partnerské spolupráce. Společnost DEGIRANS SE se proto rozhodla pomáhat startupům na jejich cestě za úspěchem a již od roku 2014 podává pomocnou ruku obecně prospěšným projektům se zaměřením na udržitelný rozvoj.

Ve druhém díle naší rubriky 5Q jsme vyzpovídali Beatu Pilnou, předsedkyni představenstva DEGIRANS SE, která nám prozradila, jak společnost se startupy spolupracuje, na které hodnoty klade největší důraz a v jaké kondici se české startupové prostředí jako takové nachází. 

 

O SPOLEČNOSTI

DEGIRANS SE je dceřinou společností společnosti START UP COMPANY SE, a v rámci své činnosti se snaží inspirovat veřejnost k vědomému snižování uhlíkové stopy, čehož dociluje podporováním obecně prospěšných projektů za pomoci investorů. DEGIRANS SE pomáhá například startupům z oblastí sociálního podnikání, ochrany životního prostředí či podpory obnovitelných zdrojů. Ve své vizi se DEGIRANS SE hlásí k ekonomické, sociální a environmentální odpovědnosti, což dokládá komplexní přístup k poskytovaným službám.

Společnost si udržuje též zdravou míru neformálnosti, neboť lidé v DEGIRANS SE v čele s Beatou Pilnou věří, že jednat se dá slušně i v uvolněném prostředí. Výsledky jsou toho důkazem.

degirans

1) Hlavním cílem činnosti DEGIRANS SE je podpora startupů. Jaké konkrétní formy tato podpora má?

  • Cílem společnosti DEGIRANS SE je podpora startupů, a to nejen finanční, ale také v rovině mentoringu či pomoci s prací. Nejsme tedy pouhými spekulanty, ale přímo se podílíme na vedení a realizaci jednotlivých projektů. Snažíme se tak uplatnit naše vlastní bohaté zkušenosti.
 

2) K jakým hodnotám při navazování spolupráce s jednotlivými projekty nejvíce přihlížíte?

  • Při navazování spolupráce jsou pro nás důležité především následující oblasti: samotný nápad a vize, lidé (kteří za daným nápadem stojí), udržitelnost projektu, míra sociálního přesahu a ekonomické a tržní hledisko.
 

3) Jak je na tom české startupové prostředí v porovnání se zahraničím? Víte o nějakém místě, kde Čechy „tlačí bota"?

  • Upřímně, na start up scéně jsem naprostým juniorem, a tak nevím, zda bude možné můj názor považovat za dostatečně fundovaný. Na samém počátku jsem se rozhodla absolvovat on-line výuku od Stanford University a prošla semestrálním seminářem s názvem How to get a start up, abych si dokázala všechny věci ve startupovém prostředí dát do souvislostí. Záhy jsem pochopila, že má ženská ješitnost bude muset jít stranou, a naopak bude třeba v sobě najít pokoru, tak, abych byla týmu DEGIRANS SE maximálně platná. Podlehla jsem tedy známému leninskému heslu „učit se, učit se, učit se„. Dodnes scénu pečlivě sleduji a neustále hledám informace. Troufnu si ovšem říct, že je obecně problémem najít opravdu dobrý a spolehlivý zdroj zpráv o českém startup prostředí, který by poskytoval ucelené informace.

    Po konzultacích s kolegy ze zahraničí jsem pochopila, že v Čechách je opravdu hodně schopných a inspirativních lidí, a že jako národ jsme skutečně úspěšní. Nicméně jsem také zjistila, že v Čechách bývá často slovo „startup„ redukováno pouze na dobrý marketingový obal. Dalším důležitým poznatkem pro mě byla skutečnost, že nalézt správné lidi, kteří v sobě kombinují pracovitost a vášeň, je poměrně náročné.

    Startup scéně v Čechách bych doporučila především fokus na obsah, a teprve až následně na formu. České startupy začínají brandovat dříve, než naplní obsah, což není příliš rozumné.
 

4) Sázíte v DEGIRANS SE na tradiční postupy a metody, nebo v něčem naopak rádi plavete proti proudu?

  • Sázíme na kombinaci pracovitosti a vášně pro daný projekt. Jsme příznivci netradičních postupů v jasně daném systémovém rámci. Neustále tedy hledáme cestu a řešení, přičemž balancujeme na hraně "hry podle pravidel" a "volného stylu". V našich týmech najdete tedy především kombinaci tradice a inovace.
 

5) Kolika projektům se v aktuální době věnujete? Plánuje DEGIRANS SE v roce 2017 další rozšíření svého portfolia?

  • V tuto chvíli se věnujeme 4 projektům: IN SPIRO, SPACE SPY, PLAY SAFE a projektu Rychle rostoucí dřeviny, jehož launch je plánován na konec tohoto roku. V roce 2017 uvažujeme o rozšíření portfolia maximálně o 1 – 2 projekty.
 
 

degirans beata 2

Beata Pilná

 

  

Kdo je Beata?
Beata je někdo, kdo vás zaručeně překvapí! :)

Znáte ve svém okolí někoho zajímavého, o jehož projektu bychom mohli napsat? Neváhejte a napište nám své doporučení na   Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  a pomozte nám rozšířit naši 5Qadru :-)