Hlavní informace

5Q pro Pavla Válka z IoT.water

5q-pro-pavla-valka-z-iot-water

"České prostředí je na koncept internetu věcí dobře připraveno a rok 2017 bude v tomto ohledu rokem pilotních projektů", říká Ing. Pavel Válek, MBA, jeden ze zakladatelů společnosti IoT.water, která přichází s revoluční myšlenkou dálkového odečtu vodoměrů prostřednictvím moderních technologií. V pěti otázkách jsme se ho zeptali mimo jiné na to, jak se projekt od kořenů vyvíjel, jak celý systém funguje či v čem je pro koncové uživatele výhodný.

O PROJEKTU:

IoT.water s.r.o. využívá slibného potenciálu technologie přenosu dat na principu Internet of Things a v rámci své činnosti vyvíjí a dodává komplexní systém dálkového odečtu vodoměrů, který uživatelům umožňuje pohodlně kontrolovat spotřebu vody a provádět odečty prakticky odkudkoli. Tzv. "smart metering" přináší spotřebitelům rozmanité výhody a činí z odečtu vodoměrů záležitost 21.století. IoT.water stojí zejména na následujících tří pilířích:

Komplexnost:
 poskytovaná služba zahrnuje kromě samotného technického vybavení též personální servis a údržbu a rovněž sofistikovaná softwarová řešení včetně mobilní aplikace

Univerzálnost:
 odečty vodoměrů pomocí technologie IoT.water lze provádět ze všech vodoměrů s pulsním či indukčním výstupem bez ohledu na výrobce a bez nutnosti výměny

Moderní technologie a bezpečnost:
řešení počítá s možností přenosu dat přes různé typy IoT sítí (SIGFOX/LoRA), přičemž data jsou přenášena v zašifrované podobě, čímž je zajištěn maximální standard ochrany osobních údajů


1) Společnost IoT.water s.r.o. byla založena v roce 2016 jako startup projekt. Jaká byla cesta k jejímu založení a kde jste nasbíral cenné know-how pro podnikání na tomto segmentu trhu?

 • Myšlenka podnikat v oblasti IoT technologií vznikla už v roce 2015, kdy jsem začal komunikovat s kamarády zakládající společnost Simplecell, která začala rozjíždět ve spolupráci s T-mobilem celoplošnou sít pro internet věcí na technologii SIGFOX. Na počátku jsem si myslel, že jen využiji své obchodní kontakty ve vodárenství a budu především prodávat již existující systémy a produkty. Po čase jsem však zjistil, že žádné universální řešení pro systém dálkových odečtů neexistuje, a proto jsem se rozhodl ho vyvinout.

  Přestože ve vodárenství působím již 15 let jako konzultant, sebedůvěru pustit se do takového projektu jsem získal až poté, co jsem se dal dohromady s kolegy ze společnosti Cutter Systems, kteří pro nás na zakázku vývoj realizují. Společnost Cutter Systems je jednoznačně špička ve vývoji a výrobě hardwaru a softwaru. Není náhodou, že dodává vlastní vyvinuté zařízení například pro Škoda Auto.

  Po ročním vývoji dálkových odečtů, který jsem financoval sám, jsem v roce 2016 založil společnost IoT.water, do které vstoupili další partneři, kteří se spolupodílí na financování vývoje a vnáší do projektu zkušenosti jak z dodavatelské, tak i licenčně-právní oblasti.

2) Ve své firemní vizi se hlásíte ke konceptu Internet of Things. Je podle Vašich zkušeností české prostředí dobře připraveno na implementaci metod IoT do technologických řešení?

 • Koncept internetu věci má obrovský potenciál a jeho příprava v České republice je velmi daleko. Až 90% populace a 86% rozlohy území ČR je pokryto sítí SIGFOX a velmi dobře se rozvíjí i síť LoRa budovaná společností České radiokomunikace. Náš systém umí pracovat na obou těchto sítích. Co se týče internetu věcí, rok 2017 je rokem pilotních projektů. Kolem sebe vidím desítky až stovky pilotních projektů, ovšem teprve výsledky a zkušenosti z těchto pilotů ukážou reálnou připravenost využití IoT.

  My, v rámci našich pilotních projektů, plánujeme osadit naší technologií více než 1500 vodoměrů. Současně se připravujeme na výrobu desítek tisíc kusů v roce 2018. Myslím, že z toho je zřejmé, že konceptu IoT věříme :-).

3) V čem spočívají pro koncové uživatele hlavní výhody přechodu na Váš systém dálkového odečtu vodoměrů?

 • Hlavní výhodu systému dálkových odečtů lze jednoznačně spatřovat v komfortu pro konečné zákazníky. Není potřeba vstupovat do soukromí za účelem fyzického odečtu vodoměru. Odečty jsou realizovány dálkově, a to s možností nastavit četnost odečtů.

  Významně se zvyšuje přesnost odečtů, čímž zároveň klesá míra rizika reklamací. S možností dálkových odečtů vznikají nové služby pro zákazníky, jako například upozornění o nestandardních odběrech formou SMS či služba hlídání aktivity seniorů.

  Pro vlastníky a provozovatele vodohospodářské infrastruktury dochází k významným úsporám za provádění fyzických odečtů a tím se dostáváme k potenciálu snížení cen pro konečné zákazníky či k rychlé identifikaci poruch na vodovodní síti. Detailně se výhodám dálkových odečtů věnujeme na našich webových stránkách. Jsem přesvědčen, že dálkové odečty vodoměrů budou během několika málo let standardem u většiny odběrných míst.

4) Jak vlastně dálkový odečet vody technologicky funguje?

Iot princip

 • Jde o systém 4 v 1. Řešení IoT.water umožňuje zasílání odečtů přes IoT sítě SIGFOX případně LoRa (žlutá šipka). Na základě pilotního testování jsme ověřili možnost odesílat až 90% všech dat přes tyto sítě. V případě, že z jakéhokoliv důvodu nelze data přenést přes IoT sítě, je možné bezdrátově načíst data pochůzkou či pojezdem (modrá a oranžová šipka). Mobilní aplikace od IoT.water současně umožňuje realizovat fyzické odečty i na vodoměrech neosazených dálkovým přenosem. Fyzický odečet je tak do několika vteřin na datovém serveru pomocí mobilní aplikace a přenosu dat přes GSM sítě (červená šipka). Součástí řešení IoT.water je serverové, databázové a softwarové řešení. Systém je plně kompatibilní s ZIS (USYS).

5) Co je podle Vás při řízení vlastního projektu nejdůležitější? Dal byste začínajícím startupistům nějakou radu?

 • Je hned několik faktorů, které jsou klíčem k úspěchu. Samozřejmě u startupů je nejdůležitější nápad - najít díru na trhu, něco co je nové, inovativní. Samozřejmě jen nápad nestačí. Je potřeba mít elán, důvěru v projekt, dobrý business plán, jasně ohraničený harmonogram kroků projektu. Nezbytné je obklopit se kvalitními lidmi a partnery, kteří dokážou realizovat váš nápad a pomoci ho dotáhnout do konce. A to především partnery, na které se můžete 100% spolehnout. Ve většině projektů, které realizuji, se snažím spolupracovat a spojovat s těmi nejlepšími. Mým úkolem je pak všechny směřovat k předem stanovenému cíli. V současnosti hledáme mladé nadšené lidí se zaměřením na IT. Kdybych někoho prostřednictvím tohoto rozhovoru oslovil, ať neváhá a kontaktuje mě!

 

iotvalek

Ing. Pavel Válek, MBA

Vodárenství mi provází celý život. Po ukončení střední průmyslové školy stavební (obor vodní stavby a vodní hospodářství) jsem pokračoval studiem na ČVUT (obor vodní stavby a vodní hospodářství). Po ukončení studií jsem zahájil svoji konzultační kariéru ve společnosti Mott MacDonald, kde jsem působil 8,5 roku v pozici manažera pro rozvoj sektoru životního prostředí a evropských dotací. V roce 2011 jsem přijal výzvu a přešel do další poradenské společnosti Grant Thornton, kde od roku 2013 působím jako jednatel a partner. Společnosti ve skupině Grant Thortnon dosahují v ČR a SK obratu 300 mil. Kč a zaměstnávají kolem 130 profesionálů. Současně již 10 let působím jako mezinárodní rozhodčí v házené. Absolvoval jsem například MS mužů v Chorvatsku (2009), MS žen v Čině (2009) či Universiádu v Jižní Korei (2015). Jsem ženatý. Mám tři syny (2, 6 a 8 let). Ve volném čase rád cestuji a hraji golf.

Znáte ve svém okolí někoho zajímavého, o jehož projektu bychom mohli napsat? Neváhejte a napište nám své doporučení na  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a pomozte nám rozšířit naši 5Qadru :-)